Hlavní obsah
Snímek ze summitu NATO v Londýně Foto: Yves Herman, Reuters

NATO se chystá označit Čínu za hrozbu

V textu závěrečného prohlášení nynějšího summitu NATO v Londýně bude poprvé jako možná nová hrozba výslovně zmíněna Čína, napsala agentura DPA. Členské země se podle agentury DPA již shodly na textu závěrečného dokumentu.

Snímek ze summitu NATO v Londýně Foto: Yves Herman, Reuters
NATO se chystá označit Čínu za hrozbu

„Jsme si vědomi, že rostoucí vliv a mezinárodní politika Číny představují jak příležitosti, tak výzvy, jimiž se aliance musí společně zabývat,” cituje DPA z textu, který podle ní šéfové států a vlád členských zemí zveřejní ve středu.

Za jeden z problematických bodů je v prohlášení označena mobilní síť páté generace 5G, na jejímž budování v Evropě se chce podílet čínský telekomunikační gigant Huawei.

„Jsme si vědomi, že je nezbytné, abychom se spoléhali na bezpečné a odolné systémy," píše se mimo jiné v komuniké.

DPA nicméně uvádí, že oproti původnímu přání Spojených států prohlášení neobsahuje závazek jednotlivých členských zemí, že při vývoji sítí 5G zcela rezignují na technologie čínské firmy. Washington je přesvědčen, že s produkty od společnosti Huawei nebudou sítě bezpečné, protože firma může být donucena předávat data čínským úřadům. Tento americký názor ale nesdílí třeba Británie nebo Německo.

Text závěrečného prohlášení se naopak jen okrajově zmiňuje o výzvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby aliance zahájila zásadní diskusi o své strategii. Stejně málo vyšli spojenci v NATO šéfovi Elysejského paláce vstříc, pokud jde o jeho přání zintenzivnit dialog s Ruskem. O této zemi se v závěrečném prohlášení podobně jako v těch z dřívějších summitů píše, že její agresivní chování představuje „ohrožení euroatlantické bezpečnosti”.

NATO zůstává otevřené dialogu a konstruktivnímu partnerství, pokud to ovšem chování Moskvy umožní, shodli se členové aliance.

Zároveň se všichni výslovně postavili za článek pět alianční smlouvy, podle něhož země NATO považují útok proti jedné nebo několika z nich za útok proti všem a zavazují se v přispět na pomoc napadeným členům.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý vyjádřil připravenost Ruska spolupracovat se Severoatlantickou aliancí při potírání reálných hrozeb, jako je mezinárodní terorismus. Kritizoval ale zastaralé uvažování NATO ve stylu někdejšího dělení světa na znepřátelené bloky, jakož i další rozšiřování aliance, které vnímá jako ohrožení ruské bezpečnosti.

„Blokové stereotypy minulých let v myšlení nemohou být dobrým nástrojem pro hledání a přijetí efektivních řešení v podmínkách rychle a prudce měnících se podmínek současného světa,” zdůraznil Putin na poradě s ruskými veliteli v černomořském letovisku Soči.

Dvoudenní summit začíná oficiálně v úterý večer. Lídři 29 členských zemí se v britské metropoli scházejí 70 let po vzniku NATO.

Českou republiku by měl v Británii reprezentovat prezident Miloš Zeman doprovázený mimo jiné ministrem obrany Lubomírem Metnarem a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Šéf české diplomacie od summitu očekává především potvrzení předešlých závazků ohledně sdílení nákladů na modernizaci a posilování schopností NATO. Zeman podle něj bude chtít ve svém vystoupení zdůraznit boj proti terorismu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků