Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Náctiletá dánská konvertitka chystala bombové útoky ve školách, odsedí si osm let

Na osm let poslal v pondělí dánský odvolací soud do vězení sedmnáctiletou dívku. Natascha Coldingová-Olsenová byla již minulý týden shledána vinnou z plánování bombových útoků, původní šestiletý trest ale v pondělí odvolací soud o dva roky zvýšil. Informovala o tom agentura DPA.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Náctiletá dánská konvertitka chystala bombové útoky ve školách, odsedí si osm let

Policie dívku zadržela loni v obci Kundby na největším dánském ostrově Sjaelland, na němž leží i Kodaň. Byla obviněna z plánování bombových útoků na dvě školy – na svou bývalou školu a na židovskou školu v Kodani.

Při zatčení nezletilé Dánky byly v jejím domě nalezeny chemikálie a návod, jak bombu vyrobit. K její přípravě však dívka tehdy ještě nepřikročila. Podle odborníků by množství chemikálií, jež nashromáždila, k výrobě skutečně nebezpečné bomby nestačilo.

Dívka z Kundby

Soud v okrese Holbaek shledal v květnu dívku vinnou z pokusu o teroristický čin. Žaloba tehdy navrhovala trest vězení na dobu neurčitou, což dánský zákon umožňuje v případě pachatelů závažných trestných činů považovaných za riziko pro společnost.

Obhajoba to považovala za přehnané a sama navrhovala trest v rozpětí od šesti do osmi let. Soud nakonec uložil dívce šestiletý trest, prokuratura se proti tomu ale odvolala.

Natascha Coldingová-Olsenová se narodila a vyrostla v Dánsku. V roce 2015, jen několik měsíců před svým zatčením, konvertovala k islámu. Obhajoba na obranu dívky uvedla, že byla ve škole šikanována a svým činem na sebe chtěla upoutat pozornost. U soudu mimo jiné zaznělo, že „dívka z Kundby”, jak ji také média nazývají, prostřednictvím Twitteru nabízela, že bude bojovat za organizaci Islámský stát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků