Hlavní obsah
Ukrajinský voják u obce Šyrokyno Foto: Profimedia.cz

Více než tisíc sebevražd spáchali příslušníci ukrajinských ozbrojených sil, kteří byli nasazeni v rámci tzv. protiteroristické operace označované jako ATO (antyterorystyčna operacija) na východě země. ATO začala před čtyřmi lety. V Kyjevě o tom informoval Oleksandr Treťjakov, šéf parlamentního výboru pro záležitosti veteránů z frakce ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka. Podle agentury Ukrinform varoval, že „se tento počet nebude snižovat“.

Ukrajinský voják u obce Šyrokyno Foto: Profimedia.cz
Na tisíc veteránů bojů na Donbasu si vzalo život

„Na Ukrajině je již přes tisíc lidí, kteří bojovali v ATO a skončili sebevraždou,“ citovala poslance agentura. Upozornil, že se vojáci těžko vyrovnávají s psychologickými následky zranění. Situace je podle něj složitější, než tomu bylo za sovětských časů, kdy se Ukrajinci masově vraceli z vojenské mise v Afghánistánu, kde museli bojovat za sovětskou armádu.

Politik přitom tvrdí, že současní ukrajinští veteráni neznají svá práva a nikdo jim nevysvětluje, jak by měli po návratu z bojových operací postupovat.

Na konferenci v Kyjevě také řekl, že místní média nevěnují těmto problémům dostatečnou pozornost a nezařazují do vysílání „reklamy proti sebevraždám“.

Zkušenosti z války přitom vojáci většinou sdílejí přes sociální sítě. „Jsou sociálně velmi aktivní. Citlivě vnímají nespravedlnost a stát by se o ně měl proto zajímat,“ řekl. ATO se podle něj celkem zúčastnilo přes 329 tisíc osob. Většinou jde o mladé lidi, jejichž průměrný věk je kolem 35 let.

Prezidentský úřad statistiku nezná

Úřad ukrajinského prezidenta však podle rozhlasu Radio Svoboda tvrdí, že žádná přesná statistika sebevražd veteránů z bojových akcí na Donbasu, kde armáda i dobrovolníci bojují s proruskými separatisty, není.

„Nemůžeme tento počet zjistit. Oficiální počty se týkají převážně řádných vojáků. Jsou však chlapci, kteří se demobilizovali a v případě jejich sebevražd v domácnostech to nikdo neregistruje,“ řekl Vadym Svyrydenko, ombudsman pro záležitosti veteránů.

Podle něj by veteráni měli po návratu ze služby podstoupit psychologickou rehabilitaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků