Hlavní obsah
Bývalý generální prokurátor Slovenské republiky Dobroslav Trnka Foto: Profimedia.cz

Na Slovensku zrušili obvinění bývalého generálního prokurátora Trnky

Obvinění bývalého generálního prokurátora Slovenské republiky Dobroslava Trnky (56) ze zneužívání pravomoci veřejného činitele bylo zrušeno. V úterý o tom informoval server aktuality.sk s tím, že o zrušení obvinění rozhodl stejný prokurátor, který v pátek po 24 hodinách Trnku propustil z cely předběžného zadržení.

Bývalý generální prokurátor Slovenské republiky Dobroslav Trnka Foto: Profimedia.cz
Na Slovensku zrušili obvinění bývalého generálního prokurátora Trnky

Bývalého generálního prokurátora zadržela Národní kriminální agentura (NAKA) minulý čtvrtek, vyšetřovatel žádal uvalení vazby, ale Trnka byl propuštěn po osmihodinovém výslechu a noci strávené v cele. Server aktuality.sk napsal, že zrušení obvinění bylo očekávaným krokem poté, co úřad speciální prokuratury koncem minulého týdne uvedl, že nevidí důvod k trestnímu řízení.

Mluvčí policie Michal Slivka v úterý potvrdil, že bylo doručené usnesení úřadu speciální prokuratury, kterým zrušil usnesení vyšetřovatele NAKA o zahájení trestního řízení a současně o vznesení obvinění vůči Trnkovi pro zločin zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle prokuratury nebyla naplněna skutková podstata trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a je možné mluvit pouze o ekonomické trestné činnosti.

Na případ se chce podívat také generální prokurátor Slovenské republiky Jaroslav Čižnár. V souvislosti s propuštěním Trnky se nechala slyšet rovněž prezidentka Zuzana Čaputová, že si do prezidentského paláce pozve Čižnára i šéfa policie Milana Lučanského.

Za to si vysloužila ostrou kritiku expremiéra a předsedy nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica. „Co má, co generální prokurátor a prezident policejního sboru vysvětlovat prezidentce. Buď respektujeme, nebo nerespektujeme rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení,“ řekl Fico.

Trnka působil ve funkci generálního prokurátora od roku 2004 do roku 2011. Loni byla zveřejněna nahrávka, na níž podle slovenských médií mluví Trnka s podnikatelem Marianem Kočnerem, obviněným z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, o korupční aféře Gorila.

„Něco takového se dá bez problémů zmanipulovat,“ reagoval tehdy Trnka pro televizi Markíza. Odmítl rovněž, že by se zmíněnou nahrávkou kšeftoval a pokoušel se s ní vydírat šéfa finanční společnosti Penta Jaroslava Haščáka. „To se nikdy nestalo,“ dodal Trnka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků