Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Na Slovensku zlegalizovali romskou osadu, obyvatelé musí platit místní poplatky

Starosta slovenské obce Čirč v okresu Stará Ľubovňa zlegalizoval romskou osadu, která zde vyrostla načerno. Obyvatelům zároveň oznámil, že od prvního dubna budou muset platit daně a místní poplatky.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Na Slovensku zlegalizovali romskou osadu, obyvatelé musí platit místní poplatky

V osadě bylo nelegálně postaveno 45 domů, v nichž žije téměř 300 lidí. Ve všech případech se jednalo o černé stavby, které vyrostly na cizích pozemcích a bez stavebního povolení. Starosta obce Michal Didik televizi Joj řekl, že proces legalizace osady trval asi půl druhého roku. „Problémem bylo přesvědčit lidi ze vsi, aby se vzdali svých pozemků v osadě ve prospěch obce,“ uvedl starosta, který musel přesvědčit 150 vlastníků pozemků o celkové rozloze deset tisíc metrů čtverečních.

Od prvního dubna se začnou v osadě vybírat poplatky a každý, kdo bude chtít stavět, musí mít stavební povolení. Televize upozornila, že obyvatelům osady se asi nebude chtít platit za něco, co měli doposud zdarma. „Přijde upomínka, druhá třetí, a pokud nebude reakce, tak přistoupíme i k tomu nejhoršímu a možná přijede i bagr,“ pohrozil starosta.

Na Slovensku je řada romských osad, které vyrostly nelegálně na cizích pozemcích. Podle Marka Hojsíka z Romského institutu je to, co udělal starosta obce Čirč jediným možným řešením. „Je to asi jediný recept, jak mohou obce tuto situaci řešit,“ uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků