Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na Slovensku se loni se pokusilo o sebevraždu 34 vězňů

Slovensko patří mezi státy, kde se o sebevraždu pokusí nejvíc vězňů. Loni si chtělo vzít život 34 vězňů, z nichž tři zemřeli. Bratislava proto plánuje zavést ve věznicích kamerový systém.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Na Slovensku se loni se pokusilo o sebevraždu 34 vězňů

Ve věznici v Sabinově spáchal na Nový rok sebevraždu vězeň, který byl odsouzen za pokus o vraždu. Propuštěn měl být za pět let.

Sebevraždy vězňů tvoří na Slovensku až 50 procent všech úmrtí ve věznicích. Hůř na tom jsou v Evropské unii pouze Dánsko, Švédsko a Norsko. Častěji si sahají na život vězni umístěni ve vyšetřovací vazbě a čekající na soud.

„Sebevraždy páchají nejčastěji lidé ve vazbě, kde jsou podmínky podstatně tvrdší, než ve výkonu trestu,“ cituje deník Pravda bývalého vězeňského psychologa, jehož jméno list neuvedl.

Kamerový systém

Zlepšit nelichotivý stav ve slovenských věznicích stav by měl kamerový systém, který bude monitorovat prostory, v nichž jsou umístěni problematičtí vězni, kteří ohrožují spoluvězně nebo stráž. Kamery budou monitorovat nejen chování vězňů, ale i dozorců. Umožní to novela zákona o výkonu trestu, která vstoupila v platnost v lednu 2014. Novela byla reakcí na loňský incident v košické věznici, kde dozorci ponižovali odsouzených. 

V sedmnácti slovenských věznicích je umístěno téměř deset tisíc odsouzených a obviněných. Z toho 8658 lidí si už odpykává soudem uložený trest.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků