Hlavní obsah
Ján Kuciak Foto: Repro Aktuality.sk

Na Slovensku obvinili bývalého vysoce postaveného policistu kvůli lustraci Kuciaka

Ze zneužití pravomocí veřejného činitele byl v pátek obviněn bývalý šéf finančního zpravodajské jednotky slovenské Národní kriminální agentury NAKA Pavol Vorobjov. Důvodem je lustrace zavražděného novináře Jána Kuciaka.

Ján Kuciak Foto: Repro Aktuality.sk
Na Slovensku obvinili bývalého vysoce postaveného policistu kvůli lustraci Kuciaka

V souvislost s lustrací novináře byli ve čtvrtek zadrženi také další dva vysoce postavení policejní funkcionáři, ale vůči nim obvinění vzneseno nebylo. Všichni tři byli postupně propuštěni, Vorobjov bude vyšetřován na svobodě.

„V souvislosti s lustrací nebohého novináře Jána Kuciaka byl zadržen P. V. pro podezření ze spáchání přečinu zneužívání pravomocí veřejného činitele v souběhu s přečinem neoprávněného nakládání s osobními údaji,“ uvedlo slovenské ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Několik měsíců před vraždou měl Vorobjov lustrovat Kuciaka v databázi policejního prezidia. Při lustraci zjišťuje policista o občanovi základní údaje: bydliště, rodinné poměry, zda vlastní zbraň nebo automobil a podobně. „Vorobjov loni v této souvislosti vypovídal na policii. Původně řekl, že postupoval na pokyn tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara, ale pak výpověď změnil,“ uvedl Denník N. Gašpar popřel, že příkaz k lustraci vydal.

Novinář Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača v okresu Galanta. V souvislosti s vraždou bylo obviněno několik osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků