Hlavní obsah
Čekání na vyřízení žádostí o azyl je zdlouhavé kvůli velkému počtu žádostí a nedostatku úředníků. Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Na řeckém ostrově Chios se migranti porvali, mladý Egypťan zemřel

Na řeckém ostrově Chios zemřel po potyčce mezi migranty dvaatřicetiletý Egypťan, napsala ve čtvrtek agentura DPA. Muž byl s těžkým zraněním na krku převezen do místní nemocnice, kde zanedlouho zemřel. Druhý muž, rovněž z Egypta, který svého krajana smrtelně bodl, byl zatčen.

Čekání na vyřízení žádostí o azyl je zdlouhavé kvůli velkému počtu žádostí a nedostatku úředníků. Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Na řeckém ostrově Chios se migranti porvali, mladý Egypťan zemřel

Na ostrově Chios je nyní asi 2500 migrantů, kteří již měsíce čekají ve dvou táborech na vyřízení žádostí o azyl. To ale kvůli velkému množství a nedostatku úředníků trvá dlouho. Migranti, jejichž žádost o azyl bude zamítnuta, mají být vráceni do Turecka. I tato nejistota se zřejmě podepisuje na psychice uprchlíků, mezi nimiž pak dochází k hádkám. Stále více běženců je také už bez finančních prostředků, což se projevuje nárůstem drobné kriminality.

V celém Řecku je nyní na 57 tisíc běženců, z toho 8000 na ostrovech v Egejském moři. Jejich příliv do země se navzdory dohodě mezi EU a Tureckem sice zmírnil, ale neustává. Pořád jich jsou desítky denně, přitom z Řecka se jich do Turecka či v rámci relokace do jiné země Unie přemisťuje v průměru mnohem méně.

Dohoda mezi EU a Ankarou, platná od 20. března, předpokládá, že migranti, kteří po tomto datu připlují na řecké ostrovy a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého takto vráceného Syřana má EU přijmout z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

S vracením migrantů do Turecka začaly Atény 4. dubna, krátce nato se ale přesuny zastavily, protože řecké úřady nezvládají nárůst počtu žádostí o azyl. Po dohodě o vracení migrantů do Turecka začali uprchlíci masově žádat o azyl, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků