Hlavní obsah
 

Na Kanárských ostrovech eskaluje napětí, místo turistů tam míří migranti

Kanárské ostrovy, respektive ostrov Gran Canaria se ocitl na pokraji výbuchu násilí mezi místními obyvateli a migranty. Od loňského podzimu proudí na ostrov tisíce běženců, které uvěznila koronavirová pandemie a také neschopnost Evropské unie řešit problém migrace, píše server týdeníku Focus.

 
Na Kanárských ostrovech eskaluje napětí, místo turistů tam míří migranti

Jak narůstají počty migrantů, úměrně tomu roste napětí mezi místními obyvateli a běženci. Na denním pořádku jsou prudké a krvavé potyčky mezi místními a žadateli o azyl. Státní zastupitelství dokonce vyšetřuje případ, kdy se místní v různých skupinách sdružovali na Whatsappu a domlouvali se na organizaci útoků proti běžencům.

Momentálně je na ostrově asi 11 tisíc běženců, většina jich žije v hlavním městě Las Palmas a také poblíž Maspalomas, turistického města na jihu ostrova. Místní obyvatelé tvrdí, že kvůli migrantům razantně klesá bezpečnost na ostrově. Španělská vláda to ale odmítá a svůj postoj dokládá statistikami. Tvrdí, že od listopadu se na Kanárských ostrovech stalo pouze 45 trestných činům souvisejících s běženci.

Kanárské ostrovy zásadně poškodila epidemie koronaviru. V současné chvíli je pro turisty k dispozici pouze pětina lůžek a ty zdaleka nejsou všechny obsazené. Mnoho hotelů je uzavřených.

Migranti ubytovaní v hotelu se stěhují do uprchlického centra.

Foto: Borja Suarez, Reuters

Některé si pronajal stát a ubytoval v nich migranty, kteří dorazili na lodích ze severní Afriky. Většina běženců pochází ze Západní Sahary, především z Maroka. „Jen minimum z těch, kteří dorazí, má nárok na získání azylu,“ uvedl Javier A. González Vega, politolog z univerzity v Oviedu. Tudíž valná většina z nich nemá nárok na trvalý pobyt v EU.

Situace je frustrující jak pro migranty, tak pro místní. Místo turistů, kteří by na ostrov přinesli peníze a pracovní místa, ale přicházejí migranti, kteří stojí státní kasu peníze.

Antonio Morales Méndez, šéf provincie Gran Canaria, odsoudil výzvy k násilí současně kritizuje španělskou politiku a postoj Evropské unie.  Některá média o situaci na Kanárských ostrovech jako o nové Morii na Gran Canarii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků