Hlavní obsah
Posprejovaný památník Andreje Hlinky v Bratislavě Foto: FB David Pavlík

Na Hlinkově památníku se objevil nápis Roma lives matter

Na památník Andreje Hlinky v bratislavské čtvrti Ružinov nasprejovali neznámí vandalové nápis Roma lives matter. Starosta městské části Martin Chren čin odsoudil.

Posprejovaný památník Andreje Hlinky v Bratislavě Foto: FB David Pavlík
Na Hlinkově památníku se objevil nápis Roma lives matter

Nápis odkazuje na hnutí Black Lives Matter (Na životech černých záleží), které se snaží poukazovat na institucionální násilí na lidech tmavé pleti a podílí se na protestech, které vypukly po smrti Afroameričana George Floyda.

Nápis na Hlinkově památníku doplňuje ještě obrázek přeškrtnutého hákového kříže.

Hlinka (1864-1938) byl slovenský katolický kněz a politik, zakladatel a vůdčí osobnost Hlinkovy slovenské ľudové strany. Byly po něm pojmenovány také Hlinkovy gardy - branné jednotky působící za druhé světové války na území Slovenska - s nimiž však on sám neměl nic společného.

„Jedna věc je vandalismus, ano to se stalo. Druhá, co ti, kteří to udělali, tím chtěli říct. A bez ohledu na to, že jsou také lidé, kteří využívají toho, co se děje ve světě, na omluvu ničení soch a památníků, nemůžeme tato témata přehlížet,“ citoval web Denníku N starostu městské části Ružinov.

Posprejovaný památník Andreje Hlinky v Bratislavě

Foto: FB David Pavlík

Podle starosty sebevědomá společnost se musí naučit vnímat svou historii komplexně - s tím dobrým, ale také s tím špatným.

„I když uznáváme přínos některých osobností dějin v jedné oblasti, nemůžeme ignorovat jinou část jejich vyjádření. To, že nějaká rétorika byla v tom čase běžná, nemůže být pro nás argumentem,“ dodal Chren.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků