Hlavní obsah

Molotovovy koktejly létaly na sídlo albánského premiéra

Násilí provázelo sobotní protivládní protesty v Albánii. Na kancelář levicového premiéra Ediho Ramy a sídlo parlamnentu létaly Molotovovy koktejly a petardy, které u vchodu zažehly požár. Policie použila proti protestujícím slzný plyn a vodní děla. Vůdce opozice Lulzim Basha oznámil, že protesty budou pokračovat, dokud Rama nevypíše volby.

Molotovovy koktejly létaly na sídlo albánského premiéra

Demonstranti skandovali heslo Chceme evropskou Albánii, které zaznívalo už na začátku devadesátých let, kdy v zemi padal komunismus.

Vůdce nejsilnější opoziční středopravé Demokratické strany Lulzim Basha své příznivce vyzval, aby v demonstracích pokračovali, dokud vláda jejich požadavky nesplní. Prohlásil, že je “odhodlán dál vést větší a tvrdší bitvu tak dlouho, dokud bude vláda držet Albánii mimo Evropu“.

Albánský policista rozstřikuje slzný plyn

Foto: Hektor Pustina, ČTK/AP

Loni Evropská komise doporučila zahájit přístupové rozhovory s Albánii, ale Evropská rada pak rozhodnutí odložila do června. Jejich pokračování podmínila odchodem zkorumpovaných soudců.

„Jsme tady na misi osvobodit Albánii od zločinu a korupce, udělat Albánii stejnou jako je zbytek Evropy,” řekl Basha několika tisícům demonstrantů. Ti pak zaútočili na sídlo premiéra a budovu parlamentu. Při střetech s policí byl zraněn tucet policistů a několik demonstrantů.

Albánský demonstrant s kameny

Foto: Hektor Pustina, ČTK/AP

Demonstrace v zemi trvají už tři měsíce, začaly v únoru. Opozice obviňuje levicovou vládu premiéra Ediho Ramy z korupce, volebních podvodů a napojení na organizovaný zločin.

Prezident Ilir Meta demonstranty vyzval, aby své požadavky prosazovali pokojně. Ministr vnitra Sander Lleshaj pak na Twitteru násilí odsoudil: „Demokracie se nedá vybudovat s Molotovoými koktejly v ruce.”

Albánští demonstrantu odnášejí zraněného

Foto: Hektor Pustina, ČTK/AP

Basha chce demisi kabinetu vládnoucí Socialistické strany Albánie (PSSh) a vypsání předčasných voleb.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků