Hlavní obsah
Zdravko Tolimir (vpravo) u soudu v Haagu Foto: Peter Dejon, Reuters

Mladičova pomocníka odsoudili za genocidu v Srebrenici

Bývalý bosenskosrbský generál Zdravko Tolimir byl ve středu v Haagu odsouzen na doživotí za genocidu. Podle verdiktu Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se v roce 1995 podílel na likvidaci více než sedmi tisíc bosenských muslimů ve Srebrenici.

Zdravko Tolimir (vpravo) u soudu v Haagu Foto: Peter Dejon, Reuters
Mladičova pomocníka odsoudili za genocidu v Srebrenici

Tři soudci tribunálu 64letého Tolimira uznali vinným ze spoluodpovědnosti na zločinech proti lidskosti, kterých se dopustily bosenskosrbské jednotky během války v letech 1992 až 1995.

Tolimir, který byl dopaden v Srbsku v roce 2007 po dvou letech na útěku, se u soudu hájil sám. Vinu nikdy nepřiznal. Tvrdil, že zabíjení v Srebrenici bylo součástí vojenské operace proti teroristům, a ne masakrem.  Tvrdil, že "nedával rozkazy během bojů" a nebyl přítomen ve Srebrenici.

Podle soudce Christopha Flüggeho byl Tolimir naopak "plně obeznámen s opovrženíhodnými zločineckými operacemi (prováděnými ve Srebrenici) a sám se podílel na splnění jejich cílů.  Soudce Flügge ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné poukázal na to, že Zdravko Tolimir byl "pravou rukou" bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, který je považován za hlavního strůjce masakru ve Srebrenici.

Tolimir je dalším Srbem odsouzeným za válečné zločiny. Chorvaty a kosovské Albánce soud naopak osvobodil. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků