Hlavní obsah
Česká republika se z evropského kontextu vymyká vysokým počtem uživatelů konopí. Foto: David Bebber/Files, Reuters

Mladí Češi jsou evropskými rekordmany v kouření marihuany

Míra užívání konopí (marihuany) mezi mladšími ročníky (15-34 let) je v České republice nejvyšší v Evropě (28,2 procenta), což je asi jednatřicetkrát více než nejnižší údaj, který zveřejnilo Rumunsko (0,9 procenta). Na druhém místě je Itálie s 20,3 procenty, následuje Španělsko s 18,8 procenta a Francie s 16,7 procenta. Za ní je Slovensko s 14,7 procenta.

Česká republika se z evropského kontextu vymyká vysokým počtem uživatelů konopí. Foto: David Bebber/Files, Reuters
Mladí Češi jsou evropskými rekordmany v kouření marihuany

Do Evropy se dostává stále větší počet nových drog, k jejichž pašování obchodníci používají stále důmyslnější metody, varuje v právě zveřejněné výroční zprávě úřad Evropské unie pro drogovou problematiku (EMCDDA). Česká republika se z evropského kontextu vymyká zejména vysokým počtem uživatelů konopí a metamfetaminu (pervitinu).

Zatímco celoevropské hodnoty užívání konopí se stabilizují, Česká republika patří spolu s Estonskem, Itálií a Slovenskem do skupiny zemí, které stále registrují rostoucí trendy v užívání této látky. Počet uživatelů této drogy roste zejména na východě Evropy.

Pervitin se šíří

Česká republika také spolu se Slovenskem z obecných trendů vybočuje vysokým počtem uživatelů metamfetaminu a výroben této látky, která je v ostatních zemích Evropy užívána o poznání méně. V roce 2008 bylo v České republice odhaleno rekordních 458 výroben pervitinu, o rok dříve jich bylo 390.

V Evropě vyzkoušelo během svého života mezi 15 a 64 lety amfetamin nebo metamfetamin asi 12 miliónů lidí. V poledních pěti letech jeho spotřeba stoupá.

Zatímco v ČR a na Slovensku se proti pervitinu postupuje a daří se udržet stav, výrazně narůstá počet uživatelů této drogy ve Skandinávii a Pobaltí. Část této drogy vyráběné na Slovensku a v Polsku jde na skandinávský trh.

Přibývá nových drog

V roce 2009 byl EMCDDA a Europolu (policejní organizace EU) oficiálně nahlášen rekordní počet nových drog - 24. V roce 2008 jich bylo jen 13. Většinou jde o tzv. designové drogy, kdy se u nějaké známé drogy jen mírně pozmění složení. Tyto nové drogy blízké amfetaminu a s podobnými účinky se vyvíjejí především v Číně.

Evropská komise minulý měsíc vyzvala k celoplošnému zákazu jedné z těchto drog, která se v poslední době šíří. Je jí mefedron, zvaný též mňau mňau nebo m-cat. V patnácti zemích EU je zakázaný, ale ve dvanácti ne, což přispívá k jeho šíření. Spojován je s úmrtím 37 lidí v Británii. Droga se objevila i v ČR.

Další novou drogou je spice, tedy koření, což jsou rostlinné produkty obohacené o syntetické kanabinoidy. Těchto látek je devět.

Dokonalejší způsoby pašování

Stále sofistikovanější jsou také způsoby, jak dostat drogu na trh. Prodávají se jako látky neurčené pro konzumaci, ale třeba jako hnojiva. U těchto látek není tak přísná kontrola.

Dokonalejší jsou také způsoby pašování kokainu, když se účinnými látkami z kokových listů nebo pasty napouštějí mimo jiné hnojiva, látky na šaty či plasty a z nich se pak v evropských laboratořích zpátky účinná látka extrahuje. Jen ve Španělsku bylo v roce 2008 odhaleno 25 laboratoří na druhotnou extrakci kokainu. Kokain se mísí s dalšími látkami, jako je lidocain nebo procain a kofein, které zvyšují jeho účinnost.

Kokain ve svém životě okusilo 14 miliónů Evropanů. Počet jeho uživatelů se značně liší zemi od země, v bohatých zemích na západě je vysoký, nejvíce se se užívá Dánsku, v Británii, ale také v Irsku a v Itálii a ve Španělsku. V poslední zemi zejména díky napojení na latinskoamerické narkomafie.

Kokain si vyžádá ročně kolem tisíce obětí na životech.

Přibývá starších narkomanů

Ze zprávy dále vyplývá, že uživateli drog nejsou jen mladí lidé, ale ve stále větším počtu také lidé starší 40 let. Údaje specializovaných center drogové léčby v jednotlivých zemích ukazují, že asi každý pátý člověk (19 procent), který v Evropě zahájí léčbu kvůli drogám, je starší 40 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků