Hlavní obsah
Většina incidentů se udála u kolínského hlavního nádraží (na snímku). Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Ministerstvo se prý snažilo ovlivnit vyšetřování sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem

Ministerstvo vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se údajně pokusilo ovlivnit průběh vyšetřování silvestrovských útoků v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem. Vyšetřovacímu výboru zemského sněmu nejlidnatější spolkové země to podle pondělní zprávy agentury DPA řekl jeden z kolínských kriminalistů.

Většina incidentů se udála u kolínského hlavního nádraží (na snímku). Foto: Wolfgang Rattay, Reuters
Ministerstvo se prý snažilo ovlivnit vyšetřování sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem

Konkrétně měla z policejního hlášení zmizet zmínka o znásilnění.

Interní zpráva kolínských kriminalistů informovala den po silvestrovských útocích o případu znásilnění během oslav. Mladá žena podle ní podala trestní oznámení poté, co ji obstoupil v centru Kolína nad Rýnem dav asi 50 cizinců a jeden či více z nich jí "vsunuli prsty do tělesných otvorů".

Žádná znásilnění

Podle kriminálního komisaře, jenž vypovídal před vyšetřovacím výborem parlamentu Severního Porýní-Vestfálska, zavolal na policii na Nový rok zaměstnanec nadřízeného policejního útvaru, jenž požadoval vyškrtnutí kvalifikace incidentu jako znásilnění ze zprávy.

"To přece nejsou žádná znásilnění. To vyškrtnete. Stornujte tu zprávu," řekl údajně.
Poté, co si komisař volajícímu stěžoval na tón hovoru i na to, co požaduje, odpověděl prý úředník, že je to "přání z ministerstva" a že ho jen tlumočí.

Jméno volajícího si vypovídající komisař nezapsal. Že se ale telefonát uskutečnil, potvrdil i jeden z jeho kolínských kolegů.

Zda jednal nadřízený policista z vlastní iniciativy, nebo měl skutečně pokyn z ministerstva, není podle agentury DPA jasné.

Nesmysl, tvrdí hlavní inspektor

Hlavní inspektor policie Severního Porýní-Vestfálska v dubnu při slyšení ve výboru pro otázky vnitra vyloučil, že by někdo z nadřízeného úřadu na policejní prezidium v Kolíně nad Rýnem telefonoval.

Během silvestrovské noci došlo v Kolíně nad Rýnem a v dalších německých městech k řadě incidentů, při nichž skupiny mužů arabského a severoafrického původu obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly.

V dubnu zveřejněná vyšetřovací zpráva konstatuje, že policisté zjistili přes 1500 trestných činů s 1218 oběťmi, z nichž zhruba polovina byla terčem sexuálních deliktů. [celá zpráva]

Zadrženo 150 lidí

V této souvislosti bylo vyšetřováno přes 150 podezřelých lidí, z nichž takřka všichni byli občané jiných států, velká část pak žadatelé o azyl či migranti s nejasným pobytovým statusem. Většina podezřelých pochází z Maroka a z Alžírska. [celá zpráva]

Kolínská policie se poté, co vyšly informace o útocích najevo, stala terčem kritiky a to nejen kvůli tomu, že jim nezabránila, ale i kvůli údajné snaze incidenty ututlat či alespoň zlehčit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků