Hlavní obsah
 

Migranti z lodi Diciotti vystoupili na pevninu

Italské úřady nechaly podle očekávání vystoupit 150 migrantů z lodi Diciotti, jak slíbily už v sobotu. Loď musela pět dní čekat na Sicílii. Italská vláda žádala záruku, že si je rozeberou státy EU.

 
Migranti z lodi Diciotti vystoupili na pevninu

Italský ministr vnitra Matteo Salvini oznámil, že Irsko přijme 20-25 migrantů, Albánie dalších 20 a o ostatní se v Itálii postará katolická církev, což podle něj nebude „italského daňového poplatníka nic stát”, uvedla ČTK. „Církev otevřela svou náruč a svou peněženku,” řekl v sobotu večer svým stoupencům na severu Itálie Salvini, který stojí v čele protiimigrační Ligy.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Migranti z Diciotti

Foto: Orietta Scardino, ČTK/AP

Itlaský ministr vnitra Matteo Salvini

Foto: Tony Gentile, Reuters

V pátek hrozil italský premiér Guiseppe Conte, že Evropská unie při řešení problému nedostála svým základním hodnotám - solidaritě a odpovědnosti - a Itálie z toho vyvodí důsledky. Vicepremiér Luigi Di Maio ve čtvrtek hrozil zastavením italských příspěvků do unijního rozpočtu.

Prokurátor Salviniho kvůli aféře s migranty podezírá z „únosu, nezákonného zadržování osob a zneužití pravomoci”. Salvini na to reagoval slovy, že je ostuda, když je zahájeno vyšetřování proti ministrovi, který se snaží chránit hranice země.

Problém Diciotti, která kotví na Sicílii, nevyřešila ani páteční schůzka zástupců desítky zemí EU v Bruselu. Italská vláda chtěla, aby si běžence mezi sebe rozdělily unijní státy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků