Hlavní obsah
Demonstrace migrantů na podporu starosty Domenika Lucana Foto: Yara Nardi, Reuters

Migranti musí pryč z italského Riace, které bylo vzorem integrace

Migranti, které přijalo jihoitalské město Riace považované za vzor integrace, budou přesunuti jinam. Nařídilo to ministerstvo vnitra, z jehož pokynu mají být v městě zastaveny i všechny programy spojené s uprchlíky, informovala v sobotu italská média. Přesuny běženců do jiných center mají začít příští týden.

Demonstrace migrantů na podporu starosty Domenika Lucana Foto: Yara Nardi, Reuters
Migranti musí pryč z italského Riace, které bylo vzorem integrace

Starosta Domenico Lucano se chce proti nařízení resortu vnitra odvolat. Lucano - který migranty přijímal od roku 2004, a podařilo se mu tak vylidněné kalábrijské městečko oživit - byl na počátku měsíce umístěn do domácího vězení pro podezření, že vědomě napomáhal nelegální migraci.

Je podezřelý, že osnoval fingované sňatky mezi místními muži a migrantkami, které pak mohly zůstat v Itálii. Lucano dále podle prokuratury přidělil zakázky na odvoz odpadu bez veřejné soutěže. Dvě společnosti, kterým zakázky připadly, byly místními družstvy, jež byla založená proto, aby "lidé z Riace a migranti měli práci", napsal list La Repubblica.

Starosta Riace Domenico Lucano

Foto: Yara Nardi, Reuters

Středověké městečko Riace se za Lucanova starostování často objevovalo v titulcích médií po celém světě. Film zde natočil i německý režisér Wim Wenders. Městem prošly tisíce migrantů a nyní jich zde podle listu The Guardian žije 500. Utváří jednu třetinu místních obyvatel.

Saviano starostu brání

Časopis Fortune v roce 2016 zařadil nyní 60letého Lucana mezi 50 nejvýznačnějších světových lídrů. Proti jeho zadržení ostře vystoupil mimo jiné spisovatel Roberto Saviano.

Běženci mohli ve vylidněném městě získat bydlení i průpravu při výkonu zaměstnání. Městečko doufalo, že tak oživí svou skomírající ekonomiku. Díky nově příchozím také nebyla zavřena místní škola. Právě úspěch programu přivedl Lucana až na stránky časopisu Fortune.

"Jak jen nikoho může napadnout, že zničí 'model Riace', který bezpočet lidí, politiků, intelektuálů a umělců označilo za výjimečnou zkušenost," konstatoval Lucano. "Chtějí nás zničit,"dodal.

Tvrdou protiimigrační politiku prosazuje v rámci vládní koalice protestního Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy, zejména šéf druhé ze jmenovaných stran, nynější ministr vnitra Matteo Salvini.

"Obvinění z podvodného přidělení svozu odpadu je směšné. Mimmo (Lucanova přezdívka) je starostou v oblasti obchodu s drogami a krve, a přesto to takhle vypadá, že největším problémem Kalábrie je imigrace. Opravdu tomu věříte?" pokládá řečnickou otázku Saviano.

"Nesrovnalosti (v účetnictví obce) jsou formálního rázu a není jich příliš. Navíc nijak nesouvisí s kvalitou celého programu. Jeho uzavření je nepřiměřené rozhodnutí," myslí si Gianfranco Schiavone ze sdružení Asgi, které se imigrací zabývá z právního hlediska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků