Hlavní obsah
Ázerbájdžánský ženista u domu poškozeného arménskou střelbou Foto: Aziz Karimov, Reuters

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem opět propukly boje, klid vydržel den

Na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem ve čtvrtek po krátké pauze opět propukly boje, oznámila ministerstva obrany obou zakavkazských republik. Konflikt se rozhořel na konci minulého týdne a situace se po třech dnech přestřelek dočasně uklidnila ve středu.

Ázerbájdžánský ženista u domu poškozeného arménskou střelbou Foto: Aziz Karimov, Reuters
Mezi Arménií a Ázerbájdžánem opět propukly boje, klid vydržel den

Boje propukly v neděli v severním úseku společné hranice u arménské oblasti Tavuš a dosud si vyžádaly nejméně 16 lidských životů včetně několika důstojníků a ázerbájdžánského generála.

Z vyvolání střetu s cílem obsadit pozice druhé strany se navzájem obviňují obě znepřátelené strany. Jerevan a Baku i v nových prohlášeních tvrdí, že odpověděly na ofenzivu druhé strany.

„Ráno 16. července se arménské ozbrojené síly opět pokusily napadnout pozice ázerbájdžánské armády v úseku (společné) hranice v oblasti Tavuš,” citovala ruská tisková agentura TASS prohlášení Baku.

„Okolo 03:40 (01:40 SELČ) arménské ozbrojené síly zabránily pokusu o diverzi. Při odražení útoku nepřítel utrpěl ztráty,” napsala naopak mluvčí arménského ministerstva obrany na Facebook.

Arménský dům poškozený ázerbájdžánskou střelbou

Foto: Reuters

Mezi oběma státy trvá už desítky let konflikt o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Následovala válka, která měla 30 000 obětí. K ozbrojeným incidentům na hranicích mezi oběma státy, ležícími v oblasti Kavkazu, dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Nynější konflikt se nicméně odehrává na jiném místě, než je sporný Náhorní Karabach.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků