Hlavní obsah
Britská premiérka Theresa Mayová na cestě do parlamentu. Foto: Alastair Grant, ČTK/AP

Mayová se chystá žádat o další odklad brexitu

Tři dny před datem odchodu Británie z Evropské unie vyráží premiérka Theresa Mayová za lídry Německa a Francie hledat podporu pro svou žádost o krátký odklad brexitu. V Londýně budou zároveň pokračovat rozhovory zástupců vlády a opozice o případném kompromisu, který by zaručil schválení návrhu dohody o brexitu v parlamentu. Dolní sněmovna bude diskutovat o tom, jak divokému brexitu zabránit.

Britská premiérka Theresa Mayová na cestě do parlamentu. Foto: Alastair Grant, ČTK/AP
Mayová se chystá žádat o další odklad brexitu

Mayová bude den před středečním unijním summitem jednat nejprve s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a poté s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Z Paříže zněla v posledních dnech slova naznačující, že Londýn bude muset přijít se slibem konkrétního řešení, aby se dočkal souhlasu s dalším odkladem brexitu.

Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června, šéf unijních summitů však podle médií považuje za lepší možnost flexibilního prodloužení termínu odchodu o rok. Na odkladu se musí jednomyslně shodnout lídři 27 unijních zemí, kteří se sejdou ve středu v Bruselu.

O summitu se budou úterý v Lucemburku zabývat ministři unijních zemí odpovědní za evropskou problematiku.

Pokračují jednání toryů a labouristů 

Spolupracovníci Mayové mají v úterý na programu pokračování rozhovorů se zástupci opozičních labouristů, kteří požadují, aby se Británie zavázala k uzavření celní unie s evropským blokem. Na tuto možnost však dosud premiérka a její vyjednavači odmítali přistoupit a podle zdrojů britských médií jednání zatím patovou situaci příliš neposunula.

Parlament v pondělí večer schválil zákon umožňující poslancům ovlivnit podobu premiérčiny žádosti o odklad brexitu. Zákon, jehož cílem je za všech okolností zabránit pátečnímu neuspořádanému odchodu z EU, by měl Mayovou přimět, aby přistoupila na jakýkoli odklad, jejž jí případně ve středu nabídne Evropská rada.

Vláda na základě těsně schváleného předpisu hodlá v úterý vyhlásit v Dolní sněmovně devadesátiminutovou debatu o odkladu brexitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků