Hlavní obsah
Britská premiérka Theresa Mayová Foto: Nick Ansell, ČTK/AP

Mayová chystá obří reformu škol

Největší reformu základního a středního vzdělání za posledního půlstoletí připravila britská premiérka Theresa Mayová. Ačkoli od nástupu do funkce se od ní čeká především uskutečnění odchodu Británie z EU, Mayová politickou scénu zaskočila ambiciózním plánem výběrového školství: školám otevře prakticky neomezenou možnost volit si nejnadanější žáky, což dosud mohly jen v limitované míře.

Britská premiérka Theresa Mayová Foto: Nick Ansell, ČTK/AP
Mayová chystá obří reformu škol

Podle návrhu nového školského zákona budou moci školy vybírat na základě testů ty nejnadanější děti v 11, 14 a 16 letech. Pokud adept neuspěje v jedenácti, bude mít ještě dvě šance na zlepšení a postup do kvalitnější vzdělávací ligy. Radikální nástup výběrového vzdělání se premiérka pokouší prezentovat jako pomoc nižším pracujícím vrstvám, což doplnila tento týden ostrým útokem na „bohaté soukromé školy, odtržené od života“.

Poslední velká školská reforma proběhla v Británii v 60. letech minulého století a znamenala odklon od výběrového školství. Mayová nyní operuje statistikami, podle nichž má 99 procent existujících výběrových škol vynikající výsledky, zatímco u státních škol je úspěšná jen pětina.

The Guardian: Mazaný kalkul

Podle deníku The Guardian ale Mayová zkouší dalekosáhlý sociální experiment – odvrátí se od pomoci lidem na dně společenského žebříčku a bude systematicky podporovat početnější nízkopříjmovou vrstvu, z níž se dosud do špičkových škol dostane jen zlomek dětí. „Snaží se vypadat jako reformátorka, ale chce hlavně přetáhnout k toryům středové voliče,“ napsal list.

Související téma:

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová

Foto: Dylan Martinez, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků