Hlavní obsah
Střecha se zhroutila 28. ledna 2006. Foto: Profimedia.cz

Manažer zřícené haly v Polsku, kde zemřeli i tři Češi, jde za mříže

Za zhroucení střechy v polských Katovicích během mezinárodní výstavy holubů, poslal soud bývalého manažera výstavní haly do vězení. Za mřížemi si odpyká 18 měsíců. Neštěstí se odehrálo v lednu 2006 a zahynulo při něm 65 lidí včetně tří Čechů, dvou Slováků a několika dalších cizinců. Rozsudek je podle televize TVN 24 pravomocný.

Střecha se zhroutila 28. ledna 2006. Foto: Profimedia.cz
Manažer zřícené haly v Polsku, kde zemřeli i tři Češi, jde za mříže

„Obviněný dostal e-mail, který jasně upozorňoval na to, že situace je hrozivá a že je třeba zpevnit konstrukci,“ řekla soudkyně při vynášení verdiktu. Varování od hasičů přicházela i dříve.

E-mail byl z 6. ledna 2006, střecha se zhroutila 28. ledna, uvedla televize TVN 24, která odsouzeného Novozélanďana označila jen křestním jménem a iniciálou příjmení, Bruce R.

Odsouzený si byl podle soudkyně Kariny Maksymové vědom situace, ale nepřijal potřebná opatření, například nenařídil shodit ze střechy sníh a led, a tak neúmyslně způsobil katastrofu s nenapravitelnými následky.

Hala byla špatně postavená

Sama hala se podle předchozích rozsudků zhroutila, protože byla špatně postavená. Uvnitř bylo na 1200 lidí, když se pod vrstvou sněhu a ledu propadla střecha. O život přišlo 65 lidí, zraněných bylo více než 140, z toho 26 utrpělo těžkou újmu na zdraví.

Po největším stavebním neštěstí v polských dějinách bylo původně obviněno 12 lidí, včetně projektanta, vykonavatelů stavby, inspektorky stavebního dozoru a vedení výstaviště. Během procesu jeden z obviněných zemřel, další přistoupil na trest dobrovolně. Po 11 letech, v roce 2017, odvolací soud vynesl rozsudky sahající od dvou let (pro inspektorku) po devět let vězení (pro projektanta haly). I proti těmto pravomocným rozsudkům se odsouzení odvolali k nejvyššímu soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků