Hlavní obsah
 

Loučení s EU v britských ulicích: Nostalgie i pálení evropské vlajky

Spojené království úderem páteční půlnoci (11 hodin londýnského času) opouští Evropskou unii. V ulicích ostrovní metropole se v pátek už od ranních hodin mísily davy turistů s odpůrci i příznivci brexitu.

 
Loučení s EU v britských ulicích: Nostalgie i pálení evropské vlajky

Stoupenci vystoupení Velké Británie ze sjednocené Evropy i lidé z opačného tábora se odpoledne scházeli třeba u sídla britského parlamentu v Londýně a v přilehlé vládní čtvrti Whitehall.

Hlouček lidí s vlajkami EU se shromáždil u bran Downing Street, kde je premiérova kancelář. Poblíž se ovšem sešla i jiná skupina, která se rozhodla vlajku EU veřejně spálit, což doprovodila zpěvem.

Jiným způsobem dával najevo svůj odpor k EU muž středního věku, který stál na unijní vlajce a vyzýval kolemjdoucí, aby si o ni přišli očistit boty.

Fanoušci brexitu dávali najevo také svou podporu premiérovi Borisi Johnsonovi - na transparentech, tričkách či kovových plackách připnutých na hrudi.

Odpůrci brexitu zase proklamovali své evropanství, vyjadřovali smutek z britské volby nebo obavy z toho, co se bude dít.

Do této skupiny patřil i George, který přijel do Londýna z hrabství Kent, ale pochází ze Skotska. „Zkrátka jsem přišel říct sbohem," řekl zpravodaji ČTK.

Uvedl, že brexit by mohl způsobit rozpad Spojeného království. Johnsonovi podle něj nejde o sjednocení země, dodal ale, že neví, jak by mohl premiér v tuto chvíli znesvářené tábory usmířit.

Zjevně ne všichni lidé slavící brexit se řídili výzvou předsedy vládní Konzervativní strany Jamese Cleverleyho, který ve čtvrtek večer ve vysílání televize BBC nabádal, aby lidé nesypali sůl do ran těch, pro které je odchod z EU smutným momentem.

Pokřiky směrem k shromážděným stoupencům EU v Londýně si třeba neodpustili troubící motocyklisté s vlajkami s nápisy „motorkáři za Británii”.

O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v červnu 2016 poměrně těsnou většinou: 52 ku 48 procentům. K brexitu mělo původně dojít 29. března 2019, ale kvůli neschválení „rozvodové dohody“ žádali Britové opakovaně o odklad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků