Hlavní obsah

Lotyšsko a Estonsko odstupují od spolupráce s Čínou, Česko je členem skupiny dál

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Lotyšsko a Estonsko ve čtvrtek odstoupily od rámcové spolupráce mezi Čínou a více než desítkou zemí střední a východní Evropy. Takzvaného formátu 16+1 se od roku 2012 účastní i Česko. Svým krokem tak následovaly Litvu, která od spolupráce odstoupila loni v květnu, informovala agentura Reuters.

Foto: Lin Jian, ČTK/AP

Čínské cvičení u Tchaj-wanu

Článek

Pobaltské země ukončují tuto formu spolupráce s Čínou v době, kdy ji Západ opakovaně kritizuje kvůli stupňování vojenského nátlaku na Tchaj-wan, který si Peking nárokuje.

„Dosavadní účast ve formátu 16+1 nepřinesla požadované ekonomické výsledky,“ uvedlo lotyšské ministerstvo zahraničí. Pokračování ve spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy pod vedením Číny podle ministerstva již není v současném mezinárodním prostředí v souladu se strategickými cíli Lotyšska. Estonsko se podle Reuters k situaci zatím nevyjádřilo.

Obě země, Estonsko i Lotyšsko, ve čtvrtečním prohlášení uvedly, že budou i nadále usilovat o konstruktivní a pragmatické vztahy s Čínou a zároveň respektovat mezinárodní pravidla a lidská práva.

Pobaltské státy se připravují na Rusko. Chtějí HIMARS jako Ukrajina

Válka na Ukrajině

Ve skupině pro vzájemnou spolupráci zůstávají nadále Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Poslední baltský stát, Litva, má s Čínou nejvíce narušené vztahy. Ty se zhoršily poté, co pobaltská země koncem loňského roku umožnila Tchaj-wanu otevřít si ve Vilniusu své de facto velvyslanectví. Litva navíc plánuje v září otevřít svůj zastupitelský úřad na Tchaj-wanu. Krok má posílit vzájemné vztahy baltského státu s asijským ostrovem. Tato euroasijská spolupráce však rozezlila Čínu natolik, že omezila vývoz z Litvy téměř na nulu.

Evropská unie podala v lednu u Světové obchodní organizace žalobu, v níž obvinila Čínu z diskriminačních obchodních praktik vůči Litvě, které podle ní ohrožují integritu jednotného trhu EU.

Reklama

Výběr článků

Načítám