Hlavní obsah
Kontrolní stanoviště ukrajinské armády u města Debalceve nedaleko Doněcku Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Kyjev navzdory kráteru popírá nálet na Doněck

V noci na středu byla zasažena jedna z ulic v Doněcku na východě Ukrajiny, mohutná exploze tam vytvořila velký kráter. Podle radnice město bombardovalo letadlo, ale mluvčí ukrajinské národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko nálet popřel, uvedla Ukrajinska pravda.

Kontrolní stanoviště ukrajinské armády u města Debalceve nedaleko Doněcku Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Kyjev navzdory kráteru popírá nálet na Doněck

Doněcká radnice oznámila, že v noci v 0:40 se město stalo terčem leteckého útoku. Zasažena byla Sečenovova ulice, v jejímž středu je velký kráter o průměru čtyři metry a hloubce jeden a půl metru: „Kalininská čtvrť byla v noci zasažena při leteckém úderu. Nejsou tu žádné civilní oběti.”

Kyjev nálet popřel. „Ukrajinské letectvo nebombardovalo Doněck, Luhansk ani jiná města. Pokud se mluví o zvuku letadla, tak to bylo skutečně letadlo, ale spojovací. Poskytuje spojení štábu ATO (protiteroristické operace) se vzdálenými velitelstvími, která jsou nyní v akci a zajišťují obranu hranic. Je to retranslační letadlo. Neustále mění svou trasu, aby nebylo sestřeleno,” uvedl mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

„Jestliže naše letectvo neútočilo, znamená to, že k úderu nedošlo,” dodal Lysenko. Ke kráteru poznamenal, že mohl vzniknout následkem exploze granátu vypáleného z houfnice. Podle něj město ostřelují separatisté.

Armáda se pohybuje jen pět kilometrů od Doněcku. Tvrdé boje probíhají v nedaleké Horlivce.

Další oběti bojů

Za posledních 24 hodin padlo na Ukrajině 18 vojáků zapojených do protiteroristické operace (ATO), dalších 54 jich bylo zraněno. Za tu dobu došlo k 25 střetům se separatisty, při nichž se střílelo. Opět byla zaznamenána palba na luhanské letiště a u Saur-Mohyly a Marjivky.

Opět byly ukrajinské síly ostřelovány z Ruska, mimo jiné u Djakova a Krasné Talivky, kde z ruské strany pálily raketomety BM-21 Grad.

 Na Ukrajině údajně unesli členy Červeného kříže

Separatisté podle Lysenka také zadrželi představitele Červeného kříže. Podle Ukrajinské pravdy zveřejnil záznam odposlechu konverzace separatistů, kteří únos koordinovali.

Z odposlechu plyne, že únosci zadrželi celkem tři osoby, vedle představitele Červeného kříže také jeho řidiče a tlumočníka. Jednali na pokyn jednoho z vysokých představitelů separatistů Igora Girkina Strelkova.

Podle Lysenka plyne z odposlechu, že únos se uskutečnil před dnem či dvěma. Ukrajinské úřady nyní jednají s Mezinárodním výborem Červeného kříže a zjišťují, kdo se měl stát terčem onoho únosu a zda je v rukou separatistů.

Zástupci Červeného kříže působí v Debalcevu, odkud většinou doprovázeli vyšetřovatele, kteří navštěvovali místo pádu malajsijského Boeingu 777.

Diverzanti také v Doněcké oblasti přerušili hlavní telefonní vedení mezi Jasynovatijí a Krasnym Lučem. Bez spojení jsou mimo jiné Debalceve, Dzeržynsk, Artemivsk, Kramatorsk, Horlivka a Slavjansk. Telefonní linky nelze opravit, protože se v oblasti bojuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků