Hlavní obsah
Miroslav Marček, který se doznal k vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Foto: Aleš Fuksa, Právo

Kuciakův vrah byl odsouzen k 23 letům vězení

Specializovaný trestní soud v Pezinku poslal v pondělí bývalého profesionálního vojáka Miroslava Marčeka (37) na 23 let do vězení. Marček se přiznal k vraždě novináře Jána Kuciaka, jeho snoubenky Martiny Kušnírové a podnikatele Petera Molnára. Prokurátor Juraj Novocký nicméně již oznámil, že podá odvolání.

Miroslav Marček, který se doznal k vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Foto: Aleš Fuksa, Právo
Kuciakův vrah byl odsouzen k 23 letům vězení

Rozsudek vynesla předsedkyně senátu Ružena Sabová. Marček se vynesení verdiktu o trestu na vlastní žádost nezúčastnil. K polehčujícím okolnostem patřilo, že se k činu přiznal, při vyšetřování spolupracoval a nad svým činem vyslovil lítost.

Náprava je možná

Soudkyně Sabová konstatovala, že soud při určení výše trestu uvažoval nad tím, jak dosáhnout cíle trestu, kterým je kromě ochrany společnosti také převýchova odsouzeného. „Dospěl k závěru, že snížení trestu na 23 let k tomu pomůže. Existuje naděje, že je možné ho napravit. Soud tímto rozsudkem vyslal rovněž signál, že přiznání a spolupráce s policií má smysl,“ řekla předsedkyně senátu.

Sabová připomněla, že Marček vyjde z vězení ve věku 60 let. Soudkyně konstatovala, že bez přiznání Marčeka by asi nedošlo k objasnění vraždy podnikatele Molnára. „Marček se k trestné činnosti postavil čelem a nesvalil vinu na jinou osobu,“ dodala Sabová.

Marčekův majetek propadne a je povinen uhradit náklady na pohřeb a nemajetkovou újmu Kuciakovým ve výši 140 tisíc eur (3,9 milionu Kč), Zlatici Kušnírové 70 tisíc eur (1,9 milionu Kč) a vdově po podnikateli Molnárovi 40 tisíc eur (1,1 milionu Kč).

Další odsouzení

V kauze byl už koncem roku 2019 odsouzen zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který se přiznal a spolupracoval s policií. Po dohodě o vině a trestu dostal 15 let vězení.

Z vraždy jsou obviněni rovněž Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Jejich proces bude pokračovat.

Pondělní vynesení rozsudku se uskutečnilo za mimořádných opatření kvůli pandemii koronaviru. Pracovníci soudu a všichni, kteří do budovy vešli, museli mít na sobě roušku a rukavice. Zaměstnanec soudu všem změřil teplotu.

Do budovy měli přístup pouze redaktoři webu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, agentury TASR a veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska. Z průběhu soudu vysílali on-line přenos.

Hrob Jána Kuciaka v obci Štiavnik na severu Slovenska

Foto: Ivan Vilček, Právo

K soudu se poprvé od začátku procesu nedostavili rodiče Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírové.

Jednal chladnokrevně

Před vynesením rozsudku se četly posudky odborníků z oblasti psychologie a psychiatrie. „Marček konal chladnokrevně, bez projevu emocí, prožívání pocitů viny, úzkosti a strachu,“ konstatovali odborníci v posudku.

„Marček netrpěl a netrpí duševní poruchou nebo chorobou. Vzhledem ke svému duševnímu stavu mohl rozeznat své jednání,“ dodali znalci.

Kuciak a Kušnírová byli zavražděni v únoru 2018 ve svém domě v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Jejich vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od roku 1989. Postupně odstoupili ze svých funkcí ministr vnitra Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a šéf policie Tibor Gašpar.

Peter Molnár byl podnikatel z Kolárova, kterého Marček zabil v roce 2016, k čemuž se přiznal. Zastřelil ho v jeho domě dvěma ranami do hlavy.

Při této vraždě – stejně, jako v případě vraždy Kuciaka a Kušnírové –  spolupracoval s Tomášem Szabóem. Vzali si za ni 70 tisíc eur. V lednu se přiznal nejen k vraždám Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, ale také k tomu, že v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára v jeho domě. Vražda byla součástí obžaloby v Kuciakově případu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků