Hlavní obsah
Svatba Williama a Kate loni v dubnu Foto: Toby Melville, Reuters

Královna prolomila pravidlo: dcera Williama a Kate se narodí jako princezna

Pokud se britskému princi Williamovi a jeho ženě, vévodkyni Catherine narodí dcera, bude od prvního dne svého života princeznou. Oznámila to královna Alžběta II., která tím změnila téměř sto let staré pravidlo.

Svatba Williama a Kate loni v dubnu Foto: Toby Melville, Reuters
Královna prolomila pravidlo: dcera Williama a Kate se narodí jako princezna

Dosud platilo, že dívky narozené následníkům trůnu byly označovány titulem Lady a nepoužíval se pro ně titul Její královská Výsost. Pravidlo, podle něhož mohl být jako princ oficiálně označován pouze syn dědice trůnu, zavedl v roce 1917 král Jiří V.

Tato zvyklost se nyní mění poté, co v listu London Gazette vyšel nový královnin patent. Alžběta II. v něm přiznává výsadu těšit se z náležitostí královského majestátu - tedy i z oslovení princ či princezna - všem Williamovým dětem. Vévodkyně z Cambridge očekává narození prvního potomka přibližně v polovině letošního roku.

Už předloni se na nových zásadách pro následnictví trůnu shodli zástupci všech 16 zemí britského Společenství. V blízké době o nich má hlasovat britský parlament, kde se očekává schválení. Až se tak stane, skončí letitá diskriminace královských dcer, před nimiž byli na trůn upřednostňováni synové.

Královna nyní využila svého práva vydat písemný patent, kterým může panovník bez souhlasu zákonodárců povolovat například užívání titulu či statusu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků