Hlavní obsah
Srbský premiér Vojislav Koštunica odmítl nezávislost Kosova. Foto: Herwig Prammer , Reuters

Kosovští Albánci vědí, kdy vyhlásí nezávislost, Srbsko hrozí armádou

Srbský parlament ve středu večer po dlouhé diskusi schválil rezoluci, která zavazuje srbské představitele k tomu, aby nikdy nepřijali nezávislost srbské provincie Kosovo. Pokud Unie podpoří jednostranné vyhlášení samostatností Kosova, Srbsko nebude pokračovat v přístupovém procesu do Unie. Kosovští Albánci už vědí, kdy vyhlásí nezávislost. Srbsko jim hrozí vojenským zásahem.

Srbský premiér Vojislav Koštunica odmítl nezávislost Kosova. Foto: Herwig Prammer , Reuters
Kosovští Albánci vědí, kdy vyhlásí nezávislost, Srbsko hrozí armádou

Kosovští Albánci se na datu už „dohodli se svými západními přáteli“. Podle srbského rádia B92 o tom informovali místopředseda Demokratické strany Kosova Fatmir Ljimaj a šéf menší strany ORA Veton Surroi. Přesný termín však odmítli uvést, Surroi však naznačil, že se tak stane během několika týdnů. „Budeme obezřetní, diskrétní a udržíme to v tajnosti, protože je to součást dohody,“ řekl Ljimaj.

Bělehradský list Večernje novosti v sobotu napsal, že Kosovo vyhlásí nezávislost 6. února. Podle listu Kosovo jako první uznají USA, následovat budou Británie, Itálie a Francie. Následovat bude v první polovině roku 2008 i Slovinsko, které bude předsedat EU, Rakousko a Albánie.

Kosovský deník Zeri napsal, že první konkrétní kroky budou podniknuty hned po Novém roce. Očekává se, že šéf OSN Pan Ki-mun bezprostředně po zasedání Rady bezpečnosti věnovaném Kosovu oficiálně vyhlásí rozhovory mezi Prištinou a Bělehradem za neúspěšné a vyzve EU, aby od OSN převzala mezinárodní misi v Kosovu. Brusel poté do provincie vyšle své policejní a justiční síly.

Srbsko bude hájit Kosovo i vojensky

„Srbsko podstatným způsobem přehodnotí diplomatické a jakékoli jiné vztahy se státy, které by uznaly nezávislost Kosova,“ stojí v rezoluci přijaté srbským parlamentem. Proti nezávislosti Kosova se před poslanci vyslovil i prezident Boris Tadić, který rovněž řekl, že srbská armáda je připravena ochránit kosovské Srby, pokud jejich bezpečnost nezajistí jednotky NATO.

Dokument vypracovala Koštunicova Demokratická strana Srbska a její koaliční partner Demokratická strana, v jejímž čele stojí Tadić. V rozpravě jeho schválení podpořili i představitelé ultranacionalistické Srbské radikální strany a postkomunistické Socialistické strany Srbska. Proti se vyslovili pouze opoziční liberálové.

V předloženém textu se podle televizní a rozhlasové stanice B92 mimo jiné uvádí, že udržení Kosova je prioritou všech státních institucí a činitelů, a to až do kompromisního vyřešení této otázky na základě rezoluce RB OSN. Podle agentury Reuters dokument výslovně odmítá členství v EU a v NATO, pokud Západ nezávislost Kosova uzná. Rezoluce se také negativně staví k příchodu mise Evropské unie do provincie.

Pro přijetí rezoluce, která se rovněž staví negativně vůči záměru EU vyslat do provincie unijní misi, pokud ji neposvětí Rada bezpečnosti OSN, hlasovalo 220 zákonodárců, proti bylo jen 14 z nich.

Srbský premiér Vojislav Koštunica v diskuzi zaútočil na roli Washingtonu v jednáních o Kosovu. " Amerika rozhodla, že problém, který začínala řešit Rada bezpečnosti OSN, musí být vyřešen mimo radu," uvedl Koštunica v narážce na odmítnutí dalších jednání ze strany USA a EU po krachu nedávné schůzky RB OSN.

"Amerika se otevřeně snaží o zničení mezinárodního řádu," dodal předseda srbské vlády, podle něhož je Kosovo příkladem toho, jak se USA, kdysi symbol svobody, změnily v zastánce politiky síly.

Kosovští Albánci se dohodli na vládě

Dvě nejsilnější strany v Kosovu se ve středu dohodly na vytvoření společné vlády. V jejím čele stane Hashim Thaçi, předseda Demokratické strana Kosova (PDK), která zvítězila v parlamentních volbách 17. listopadu. Jeho formace získá v kabinetu sedm křesel, o dvě více než koaliční partner, Demokratický svaz Kosova (LDK). Zbývající tři místa jsou vyhrazena pro zástupce národnostních menšin, včetně Srbů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků