Hlavní obsah
 

Kosovský poslanec v parlamentu odpálil dýmovnici kvůli ústupkům Srbům

Opoziční poslanci při zasedání kosovského parlamentu pískali na píšťalky a použili i dýmovnici. Protestovali tak proti nedávné vládní dohodě se Srbskem, na jejímž základě mají oblasti, kde žije většina Srbů, získat mnohem větší pravomoci.

 
Kosovský poslanec v parlamentu odpálil dýmovnici kvůli ústupkům Srbům

Opozice po kabinetu požaduje, aby od dohody, která podle nich ohrožuje územní celistvost Kosova, ustoupil. Vládní koalice naopak opozici obvinila, že se tímto způsobem snaží dostat k moci neústavními prostředky.

Terčem protestu se v úterý stal i kosovský premiér Isa Mustafa. Stoupenci nacionalistického hnutí Sebeurčení ho během návštěvy Podujeva zasypali vajíčky.

Vejce na něj házeli v září i zákonodárci v kosovském parlamentu. Z budovy ho museli vyvést bodyguardi, kteří ho chránili deštníky.

Kosovský premiér je terčem různých protestních akcí hnutí Sebeurčení kvůli dohodě, kterou uzavřel 25. srpna v Bruselu při dalších jednáních s Bělehradem o normalizaci vztahů. Tato dohoda se týká Společenství srbských obcí v Kosovu.

Opozice premiérovi vyčítá, že dohoda poskytuje tomuto útvaru příliš velké autonomní pravomoci, podobné, jako má bosenská Republika srbská (RS), v níž mnozí vidí stát ve státě. Hrozby bosenských Srbů, že se od Bosny oddělí, vyvolávají obavy, že by se totéž mohlo stát v Kosovu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků