Hlavní obsah
 

Kosovská vláda se po vyhoštění srbského vyjednavače rozpadá

Z kosovské vládní koalice vystoupí uskupení Srbská kandidátka, zastupující v zemi srbskou menšinu. Důvodem je pondělní vyhoštění srbského vyjednavače Marka Djuriče, které vyvolalo na severu země protesty srbské menšiny. Při nich v pondělí utrpělo zranění více než 30 lidí včetně ministra zemědělství ze Srbské kandidátky. Protesty a blokády silnic pokračovaly na severu Kosova i v úterý.

 
Kosovská vláda se po vyhoštění srbského vyjednavače rozpadá

Předseda Srbské kandidátky Goran Rakić oznámil odchod z vládní koalice po jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem.

Srbská kandidátka má v kosovském parlamentu deset mandátů a ve vládě pak tři ministry a vicepremiéra. Jejím odchodem z vládní koalice kabinet ztratí podporu v parlamentu, kde měla o dva hlasy těsnou většinu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Po vyhoštění vyjednávače Djuriče zablokovali kosovští Srbové silnici na severu Kosova

Video: Reuters

Vyhoštěný Djurić byl součástí neoficiální srbské delegace, která se v pondělí pokusila vstoupit na území Kosova navzdory výslovnému zákazu tamních úřadů. Djurić byl zatčen v Mitrovici a následně převezen do Prištiny, kde byl propuštěn a vyhoštěn.

Kosovská policie blokuje ulici v severní části Kosovské Mitrovice

Foto: Bojan Slavkovic, ČTK/AP

Zadržen byl kvůli tomu, že do Kosova přijel i přes zákaz, který podle agentury Reuters souvisel s jeho nacionalistickými výroky o Kosovu. Vyjednává přitom s Kosovem v rámci rozhovorů zprostředkovaných Evropskou unií.

Kosovští Srbová zablokovali v úterý silnici severně od Kosovské Mitrovice

Foto: Bojan Slavkovic, ČTK/AP

Příslušníci srbské menšiny vyšli v pondělí krátce po zadržení a následném vypovězení Djuriče do ulic.

Policie proti nim použila slzný plyn a zábleskové granáty. Při potyčkách utrpělo zranění 32 lidí, z nichž 13 následně skončilo v nemocnici. Mezi hospitalizovanými je i kosovský ministr zemědělství Nenad Rikalo, který je členem uskupení Srbská kandidátka.

Vyhoštěný srbský vyjednávač Marko Djurić

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků