Hlavní obsah
Kosovo vyhlásilo samostatnost v neděli. Foto: Keith Bedford , Reuters

Kosovo odmítlo vojenský zákrok po možném odtržení srbského severu

Kosovský ministr vnitra Bajram Rexhepi popřel, že je Priština připravena vojensky bránit územní celistvost země, pokud severokosovské regiony obývané srbskou menšinou vyhlásí nezávislost a připojí se k Bělehradu. Informoval o tom zpravodajský server BalkanInsight.com.

Kosovo vyhlásilo samostatnost v neděli. Foto: Keith Bedford , Reuters
Kosovo odmítlo vojenský zákrok po možném odtržení srbského severu

Srbský deník Danas v pátek uvedl, že Rexhepi vyslal "mezinárodnímu společenství" signál o případné ozbrojené obraně. Měl tak reagovat na zprávy o údajně připravovaném odtržení severokosovských oblastí od Prištiny.

"Nemluvil jsme o žádných zbraních. Řekl jsme, že Kosovo v případě ohrožení suverenity využije legální cesty ve shodě s kosovskou ústavou a trestním řádem," řekl Rexhepi. Ministr řekl, že vláda v Prištině rozhodně proti možnému odtržení zakročí a zadrží osoby spojené s touto nezávislostí.

Na severu Kosova se v úterý objevila pětistránková deklarace zatím zcela neznámé organizace s názvem Asociace obcí Autonomní provincie Kosovo a Metohija.

"Ze svobodné vůle srbského lidu schvaluje shromáždění vyhlášení nezávislosti (srbských) teritorií (...) na útvaru (...) nazvaném Republika Kosovo," uváděla zmíněná deklarace.

Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku v únoru 2008. Dosud ho uznalo 69 zemí, hlavně USA a 22 z 27 členských zemí Evropské unie včetně Česka. Proti nezávislosti Kosova se vyslovilo zejména Rusko, ale také například Slovensko nebo Španělsko. Srbsko, které Kosovo považuje za svou historickou provincii a kulturní kolébku, několikrát zdůraznilo, že Kosovo nikdy neuzná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků