Hlavní obsah
Konvoj s humanitární pomocí. Foto: Jan Švábek, Právo

Konvoj s českou humanitární pomocí Ukrajině dojel do Kyjeva

Čtyři kamióny a doprovodná vozidla se 40 tunami humanitární pomoci České republiky pro Ukrajinu zaparkovaly ve středu zhruba půl hodiny po půlnoci na určeném místě v Kyjevě. Řekla to Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže (ČČK), která je se členy konvoje v kontaktu.

Konvoj s humanitární pomocí. Foto: Jan Švábek, Právo
Konvoj s českou humanitární pomocí Ukrajině dojel do Kyjeva

Dopoledne je plánováno vyřízení celních náležitostí nákladu a pak jeho vyložení.

Konvoj se zdravotnickým materiálem, spacími pytli, pokrývkami a střešní krytinou vyjel v pondělí z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu na Rokycansku. Na polsko-ukrajinskou hranici přijel v úterý v 8:00 a po víc než hodinovém vyřizování celních formalit pokračoval dál. Do Kyjeva tak dorazil zhruba po 38 hodinách od vyjetí ze Zbirohu. Podle původních plánů by se měl po vyložení vrátit zpět do ČR ve čtvrtek.

BEZ KOMENTÁŘE: Česko vypravilo konvoj s humanitární pomocí na Ukrajinu

Video: Jan Švábek, Právo

Červený kříž zajišťoval zdravotnickou část humanitární pomoci. Připravil 20 palet s téměř čtyřmi tunami zdravotnického materiálu a přístrojů. Součástí dodávky je například zařízení pro přípravu kožních štěpů k léčbě popálenin za 1,75 miliónu korun. Distribuci materiálu po Ukrajině bude zajišťovat červený kříž. Pomoc je určena nemocnicím v oblastech zasažených boji a také mobilním zdravotnickým týmům ukrajinského červeného kříže, které se pohybují v terénu v místech zasažených boji. "Jedná se například o oblasti Mariupol, Charkov, Berďansk, Oděsa, Nikolajev, Melitopol," uvádí na svých stránkách ČČK.

Správa hmotných rezerv do pomoci dodala ze svých skladů 300 dek, stejný počet spacích pytlů a 1000 izotermických fólií. Člověk v tísni zajistil střešní krytinu.

Pomoc pro obyvatele, kteří museli kvůli konfliktu opustit své domovy, organizuje ministerstvo zahraničí a Hasičský záchranný sbor spolu s ČČK, společností Člověk v tísni a Správou státních hmotných rezerv. Od loňského roku poskytla Česká republika na různé formy humanitární pomoci Ukrajině zhruba 100 miliónů korun - na přímou materiální pomoc, na zdravotnickou péči či pobyty pro ukrajinské děti. O uvolnění dalších peněz podle konkrétních potřeb ukrajinských obyvatel bude vláda ještě jednat, řekli při odjezdu konvoje ve Zbirohu premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků