Hlavní obsah
Neoznačená kolona nákladních vozidel u Makijivky, kterou drží separatisté Foto: Mstyslav Chernov, ČTK/AP

Kolony tanků u separatistů na východě Ukrajiny znepokojují OBSE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je velmi znepokojena přítomností tanků na územích kontrolovaných proruskými separatisty na východní Ukrajině. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení OBSE. Pozorovatelé OBSE na Ukrajině uvedli, že v sobotu zaznamenali kolony tanků a těžkých zbraní u měst Doněck a Makijivka. Potvrdili tak dřívější informace Kyjeva a novinářů přítomných v oblasti.

Neoznačená kolona nákladních vozidel u Makijivky, kterou drží separatisté Foto: Mstyslav Chernov, ČTK/AP
Kolony tanků u separatistů na východě Ukrajiny znepokojují OBSE

Přítomnost nové bojové techniky ale potvrdili i pozorovatelé monitorovací mise OBSE. Ve své sobotní zprávě uvedli, že na území takzvané Doněcké lidové republiky viděli kolony tanků a těžkých zbraní. Detailně popsali, že před druhou hodinou odpoledne místního času spatřili na východním předměstí města Makijivka, které leží 25 kilometrů od Doněcku, konvoj více než 40 nákladních automobilů a cisteren vezoucích palivo. Automobily se prý pohybovaly západním směrem po dálnici H-21.

V konvoji bylo 19 vozů typu Kamaz bez jakéhokoli označení, na každém z nich houfnice a několik mužů v zelených uniformách rovněž neoznačených. V čele celé kolony pak jelo obrněné vozidlo BTR s plachtou zakrývající střílnu.

Po třetí hodině odpoledne pak pozorovatelé zaznamenali na křižovatce asi sedm kilometrů od centra Doněcku další konvoj tvořený devíti tanky, pohyboval se rovněž západním směrem. Šlo o čtyři bojové tanky typu T-72 a pět typu T-64, všechny byly neoznačené.


Trosky zničeného obrněného transportéru BMP-2 u Starobeševa

Foto: Reuters

Ukrajinská armáda již v pátek informovala o tom, že hranici mezi Ruskem a východní Ukrajinou přejela o den dříve kolona s 32 tanky, 16 houfnicemi a třiceti nákladními vozy s municí a bojovníky. [celá zpráva]

Rusko zprávu popřelo.[celá zpráva]

NATO vyjádřilo ústy mluvčího znepokojení: "Bereme na vědomí zprávy o přechodu ruských tanků a vojáků přes hranice s Ukrajinou a analyzujeme je. Můžeme potvrdit nedávný nárůst počtu vojsk a výzbroje podél východních ukrajinských hranic. Pokud se pohyb ruských vojsk potvrdí, půjde o další důkaz ruské agrese a přímého vměšování s cílem destabilizovat situaci na Ukrajině."

.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Ukrajinská vláda a rebelové se 5. září v Minsku domluvili na příměří, které však téměř každý den porušují incidenty i boje o doněcké letiště. Situace se ještě zhoršila po volbách povstaleckého vedení, které Kyjev a Západ odmítají uznat. Boje na východě Ukrajiny si podle OSN vyžádaly více než 4000 mrtvých, převážně civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků