Hlavní obsah

Kmotr ruské mafie přežil atentát

Jeden z nejmocnějších představitelů ruské mafie Aslan Usojan známý pod přezdívkou "Děd Chasan" údajně přežil čtvrteční atentát v centru Moskvy. Informovaly o tom ruské agentury s odvoláním na vyšetřovatele prokuratury, kteří dementovali původní zprávy o zastřelení kmotra.

Kmotr ruské mafie přežil atentát

Třiasedmdesátiletého Usojana zasáhla střelba ve chvíli, kdy vycházel z budovy v Tverské ulici, několik stovek metrů od Kremlu. Podle prvních informací úřadů prý mafiánský kmotr podlehl zásahu do břicha ještě v sanitce během převozu do nemocnice.

Posléze však prokuratura a policie upřesnila, že atentát přežil jak kmotr, tak jeho zraněný tělesný strážce Artur Bagramjan. Média se domýšlejí, že zprávy o smrti kmotra zřejmě měly za cíl vyvarovat se opakovaného atentátu během převozu do přísně střežené Botkinovy kliniky, kde se oba těžce zranění vzápětí podrobili operaci.

"Děd Chasan", původem Gruzínec či Kurd, je považován za jednu z hlavních postav ruského podsvětí a nástupce legendárního Vjačeslava Ivaňkova "Japončíka", který podlehl loni v říjnu zraněním po zasažení neznámým odstřelovačem.

Boj zločineckých klanů

"Moskevští špiclové nepochybují, že zločin souvisí s bojem zločineckých klanů Děda Chasana a dalšího kmotra Tariela Oniana," napsal v pátek list Kommersant, podle něhož má Onianův gang na svědomí i "Japončíka".

Spor vzplál ještě před lety kvůli dělbě území kmotra Zacharii Kalašova ("Šakro mladší"), který si nyní odpykává trest ve Španělsku za praní špinavých peněz, a následně se ještě prohloubil, protože gangy se nedokázaly domluvit na kontrole peněz soukromých investorů na olympijské stavby v Soči. Obětí války gangů se již stali dva Onianovi spolupracovníci, ve Francii byl zastřelen Vladimir Današin (či Džanašija) a v Řecku Malchaz Kitija. Atentát byl zřejmě Onianovou odvetou.

Atentát zachytily průmyslové kamery. Při obhlídce místa činu si policisté všimli otevřeného okna v naproti stojícím domu. Horolezci se pak vyšplhali do bytu na třetím poschodí, kde podle náčelníka moskevské policie nalezli zbraň najatého vraha; typ generál Vladimir Kolokolcev neupřesnil. Údajně jde o ostřelovačskou pušku Dragunov, tedy stejnou zbraň, z jaké byl zastřelen "Japončík".

"Děd Chasan" se donedávna skrýval v Abcházii, v centru Moskvy šel zřejmě navštívit svého syna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků