Hlavní obsah
Klimatičtí aktivisté protestují u uhelné elektrárny Lippendorf u Lipska. Foto: Jens Meyer, ČTK/AP

Klimatičtí aktivisté v Německu pronikli do uhelných dolů, jsou mezi nimi i Češi

Stovky až tisíce klimatických aktivistů pronikly v sobotu ráno do několika hnědouhelných dolů na východě Německa. Požadují okamžité ukončení těžby. Skupina aktivistů při akci v dole Jänschwalde navíc napadla policii, přičemž tři strážci zákona utrpěli zranění, uvedla braniborská policie na Twitteru. Jedné z akcí se účastní i Češi.

Klimatičtí aktivisté protestují u uhelné elektrárny Lippendorf u Lipska. Foto: Jens Meyer, ČTK/AP
Klimatičtí aktivisté v Německu pronikli do uhelných dolů, jsou mezi nimi i Češi

Na 500 členů uskupení Ende Gelände, které za aktuálními protesty stojí, nejprve vniklo do areálu lužického dolu Jänschwalde.

„Protože politika selhává, prosadíme dnes odklon od uhelné energie sami, a to okamžitě,” napsali aktivisté na Twitteru. Německo zatím s ukončením těžby hnědého uhlí počítá v roce 2038.

Aktivisté v lužickém dolu Jänschwalde

Foto: Pleul Patrick, ČTK

Obsadili i trať spojující důl s elektrárnou

Stovky aktivistů obsadily také železniční trať spojující důl Jänschwalde s nedalekou elektrárnou. Část demonstrantů se do ní podle energetické společnosti Leag pokusila proniknout, uvedl list Lausitzer Rundschau. Policie má na místě řadu jednotek. Leag výkon elektrárny snižuje na minimum, aby se připravila na hrozící nedostatek uhlí.

Koncovým vlastníkem LEAG, která je společnou značkou společností Lausitz Energie Bergbau AG a Lausitz Energie Kraftwerke AG, jsou české společnosti Energetický a Průmyslový Holding (EPH) Daniela Křetínského a PPF Investments, obě drží po 50 procentech.

Aktivisté požadují okamžité zastavení těžby hnědého uhlí.

Foto: Christian Mang, Reuters

PPF Investments je společnost nezávislá na skupině PPF Petra Kellnera, na projektu LEAG však obě společnosti spolupracují, skupina PPF je jedním z investorů. Většinovým vlastníkem PPF Investments je právník Tomáš Brzobohatý, dlouholetý Kellnerův spolupracovník.

Demonstrace u uhelné elektrárny Lippendorf u Lipska

Foto: Jens Meyer, ČTK/AP

Policie, která ke zvládnutí agresivní skupiny nasadila obušky, před vstupem do oblasti těžby varovala. Kdo tak učiní, vystavuje se podle ní ohrožení života. Aktivisté ale varování nevyslyšeli a pronikli v počtu asi 500 i do dolu Welzow-Jih, který také patří EPH a PPF Investments.

Česká účast

Další skupina - podle aktivistů asi 1000 lidí - je také v dole Vereinigtes Schleenhein jižně od Lipska. Zdejší akce se účastní i Češi ze sdružení Limity jsme my.

„Asi 300 lidí teď svačí pod rypadly,” uvedl jeden z nich v nahrávce zveřejněné na Twitteru. „Prošli v podstatě téměř všichni až na pár jedinců. Policie kladla odpor a vždycky ustoupila,” řekl také.

Sobotní akce aktivistů v Německu

Foto: Jens Meyer, ČTK/AP

Protestující v hnědouhelném dole

Foto: Jens Meyer, ČTK/AP

Okamžité uzavření všech hnědouhelných dolů a v důsledku i uhelných elektráren požadují aktivisté s cílem přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, které se výraznou měrou podílejí na globálních změnách klimatu. Oblast energetiky je v Německu zodpovědná za 39 procent emisí oxidu uhličitého (CO2), který je z hlediska klimatických změn nejdůležitějším skleníkovým plynem.

Spolkové republice se zatím nedaří dodržovat vlastní klimatické cíle. Do roku 2020 chtěl Berlín snížit emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990 o 40 procent. Do konce loňska ale klesly jen o 30,6 procenta, a dosažení 40 procent v příštím roce je považováno za vyloučené.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků