Hlavní obsah
 

Do drážďanské klenotnice se vloupali dva malí lidé, policie zveřejnila video

Saská policie zveřejnila záběry bezpečnostní kamery z drážďanské klenotnice Zelená klenba, která byla v pondělí ráno vykradena. Na záznamu jsou vidět dva zloději malého vzrůstu, jak uvedl bulvární deník Bild. Bezpečnostní sklo rozbili sekerou.

 
Do drážďanské klenotnice se vloupali dva malí lidé, policie zveřejnila video

Bild už dříve napsal, že kamery zaznamenaly dvě nebo více malých osob. Velitel kriminální policie Volker Lange potvrdil, že nahrávky z bezpečnostních kamer existují. Jsou na nich zachyceni dva lidé, ale není vyloučeno, že měli pomocníky. Malému vzrůstu napovídá i to, že se osoby dostaly dovnitř malým okýnkem, i když není jasné, jak překonaly mříž.

Forenzní expert před vykradenou drážďanskou klenotnicí

Foto: Matthias Rietschel, Reuters

Policie dodala, že ostraha viděla zloděje na kamerách v přímém přenosu a zavolala policii. Sama nezasahovala, protože není ozbrojena. To potvrdila i ředitelka sbírek Marion Ackermannová, která uvedla, že nezasahovali kvůli vlastnímu bezpečí. Vyčíslila škodu na miliardu eur, ale dodala, že skutečná škoda je větší, protože jde o nenahraditelná historická díla.

Velitel kriminální policie Volker Lange dodal, že alarm byl správně nastavený a fungoval. Ukradené historické klenoty byly chráněné bezpečnostním sklem.

Vyloupená drážďanská klenotnice Zelená klenba. Vitrínu zloději rozbili kladivem.

Foto: David Brandt/Staatliche Kunstsam, ČTK/AP

Policejní zásah byl přitom velmi rychlý. Vloupání bylo ohlášeno ve 4:59 a už v 5:04 bylo posláno na místo činu první policejní auto. V 5:05 už měla police informace o vozidle, kterým zloději utekli. Policisté byli v klenotnici v 5:08.

Jeden z exponátů drážďanské klenotnice

Foto: Profimedia.cz

V 5:09 byl nahlášen výpadek elektrické energie v rozvodně pod Augustovým mostem, ale není jasné, zda souvisel s krádeží. To už bylo u klenotnice deset policejních vozidel.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zloději ukradli v drážďanské klenotnici šperky za miliardu eur

Video: Reuters

V 5:14 dostala policie informaci o požáru auta značky Audi v podzemních garážích na Kötzschenbroade Strasse. Policisté nevyloučili, že mohlo jít o auto použité k úniku.

Rezidenční palác v Drážďanech, kde se nachází klenotnice Zelená klenba

Foto: Sebastian Kahnert, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků