Hlavní obsah
Premiér Boris Johnson v britském parlamentu Foto: Reuters Tv, Reuters

Johnson dává po porážce v parlamentu brexitovou dohodu k ledu

Britští poslanci v úterý 329 hlasy podpořili zákon k brexitové dohodě. Podle očekávání ovšem odmítli plán projednávání. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny. Premiér Boris Johnson tak utrpěl další porážku. Chtěl, aby dojednané podmínky odchodu převedené do britského práva poslanci schválili do čtvrtka. Nyní oznámil, že schvalování prováděcího zákona k brexitové dohodě pozastaví.

Premiér Boris Johnson v britském parlamentu Foto: Reuters Tv, Reuters
Johnson dává po porážce v parlamentu brexitovou dohodu k ledu

„Musím vyjádřit zklamání nad tím, že tato sněmovna odhlasovala zdržení, namísto harmonogramu, který by zajistil, že by Spojené království mohlo odejít 31. října s dohodou,” uvedl Johnson. „Nyní čelíme tomu, že potrvá nejistota (...) Vláda musí přijmout jediný odpovědný kurz a zrychlit naše přípravy na vyústění bez dohody,” dodal.

Britský premiér zároveň uvítal skutečnost, že poslanci při prvním hlasování dnešního večera upravenou brexitovou dohodu podpořili, když posunuli prováděcí zákon do další fáze legislativního procesu. Neuvedl ale, zda jeho projednávání definitivně končí, jak naznačoval v odpoledním vystoupení před poslanci.

Lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn Johnsona vyzval, aby spolupracoval s opozicí a dohodl „rozumný” harmonogram pro projednání „nesmírně důležitého” prováděcího zákona. „Myslím, že tato sněmovna schválí projednávání tohoto zákona,” dodal.

Britská vláda návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané s EU minulý týden, zveřejnila v pondělí večer. Chtěla, aby jej poslanci definitivně schválili už ve čtvrtek, protože cílem ministerského předsedy Johnsona je vyvést Británii z Evropské unie za devět dnů, tedy 31. října. Dokument přitom čítá 115 stran a dalších 126 stran vysvětlujících poznámek.

Johnson ale v reakci uvedl, že legislativní proces bude pozastaven, dokud státy EU nerozhodnou o britské žádosti o nový odklad brexitu. Bude s nimi prý o tomto kroku hovořit.

Evropská komise vzkázala, že bere výsledek hlasování v britském parlamentu na vědomí. „Předseda Evropské rady (Donald Tusk) nyní konzultuje s (unijními) lídry britskou žádost o odklad do 31. ledna 2020," uvedla na Twitteru mluvčí komise Mina Andreevová.

Johnson dopis žádající o odklad odeslal do Bruselu v sobotu, avšak po úterním hlasování zopakoval své dřívější tvrzení, že chce EU opustit koncem měsíce. Odpoledne avizoval, že pokud zbytek EU přistoupí na požadované tříměsíční odsunutí data brexitu, bude usilovat o předčasné volby.

Unijní diplomaté mluví i o možnosti kratšího technického odkladu do doby, než se prováděcí zákon podaří v Londýně schválit. Poté ještě musí dohodu potvrdit Evropský parlament.

Britská libra poté, co Dolní sněmovna odmítla harmonogram schvalování zákona k brexitu, klesla vůči dolaru i euru. Kolem 20:50 SELČ libra vůči dolaru odepisovala bezmála 0,6 procenta na 1,2888USD. Euro ve stejnou dobu vůči libře posílilo o 0,4 procenta na 0,8632 GBP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků