Hlavní obsah
Migranti v registračním středisku v Erdingu nedaleko německého Mnichova Foto: Michaela Rehle, Reuters

Jeden uprchlík stojí německé daňové poplatníky přes 300 tisíc korun

Jeden syrský uprchlík stojí německé daňové poplatníky ročně 11 800 euro (cca 319 000 korun). Napsal to deník Bild, který citoval z odpovědi vlády na interpelaci poslanců strany Levice ve Spolkovém sněmu. Do těchto nákladů se započítávají mimo jiné výdaje na ubytování, péči o nezletilé migranty bez doprovodu, platby za školy a jazykové kurzy.

Migranti v registračním středisku v Erdingu nedaleko německého Mnichova Foto: Michaela Rehle, Reuters
Jeden uprchlík stojí německé daňové poplatníky přes 300 tisíc korun

Zmíněná suma ale neobsahuje výdaje na ekonomickou integraci žadatelů o azyl, jako například další vzdělávání či rekvalifikační kursy, a nejsou v ní započítány ani náklady na deportace odmítnutých žadatelů o azyl.

Tíhu péče o migranty nesou na svých bedrech města a obce, které proto žádají vlády jednotlivých spolkových zemí o větší podporu. „Mnohá města dostávají jen zlomek z peněz, které spolkovým zemím posílá na integraci uprchlíků centrální vláda,“ upozornila starostka Ludwigshafenu a předsedkyně Německého svazu měst Eva Lohseová.

Jako příklad uvedla své město, kterému prý zemská vláda uhradila jen polovinu všech nákladů spojených s péčí o migranty. Lohseová připomněla, že jen úprava hal pro ubytování migrantů byla velmi nákladná. „To nám ale nebylo proplaceno,“ řekla Lohseová.

Německé úřady letos očekávají, že do země přijde nanejvýš 300 tisíc migrantů, což je necelá třetina loňského počtu, uvedl Frank-Juergen Wiese, šéf spolkového úřadu pro migraci. Loni podle něho přišel do země méně než milión běženců a ekonomických uprchlíků. Dosud se udával počet 1,1 miliónu migrantů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků