Hlavní obsah
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vypovídá u soudu. Foto: Reuters

Janukovyč byl za vlastizradu odsouzen ke 13 rokům vězení

Kyjevský soud v nepřítomnosti odsoudil bývalého prezidenta Viktora Janukovyče za vlastizradu ke třinácti letům vězení. Za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl bývalý prezident žijící nyní v ruském exilu odsouzen ke dvanácti letům, přičemž oba tresty má vykonávat souběžně.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vypovídá u soudu. Foto: Reuters
Janukovyč byl za vlastizradu odsouzen ke 13 rokům vězení

Soud rovněž rozhodl o zabavení Janukovyčova majetku. Obvinění z pokusu o změnu státních hranic byl Janukovyč pro nedostatek důkazů zbaven. Obhajoba má možnost podat proti rozsudku do třiceti dnů odvolání.

Důkazy o tom, že svým jednáním napomáhal vést agresivní válku proti Ukrajině, jsou podle soudu dostatečné a jeho vina je prokázána.

„Navzdory tomu, že obžalovaný neuznal svou vinu, soud jej po projednání závěrů znalců, dokumentů a věcných důkazů, po posouzení argumentů jak ze strany žalujících, tak obhajoby a po vyslechnutí svědků shledal vinným z trestné činnosti podle čl. 111 odst. 1, část 2 článku 437 (pomoc při vedení agresivní války) trestního zákoníku Ukrajiny,“ řekl soudce.

Janukovyč uprchl z Ukrajiny po masových nepokojích v únoru 2014 do Ruska. Nyní by měl žít v Rostově na Donu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků