Hlavní obsah
 

Utajený videozáznam: Janovský most se zřítil během 14 sekund

Italská prokuratura povolila v pondělí zveřejnit video zachycujícího pád Morandiho mostu v Janově, při němž loni 14. srpna zemřelo 43 lidí. Záběry pochází z firmy Ferrometal, která sídlila nedaleko mostu. Nahrávku ihned po neštěstí zabavila na pokyn státních zástupců policie. Až dosud byla tajná, aby se vyloučilo ovlivnění výpovědí svědků. Zřícení mostu trvalo 14 vteřin.

 
Utajený videozáznam: Janovský most se zřítil během 14 sekund

Video považuje prokuratura za klíčový důkaz. Jasně podle státního zastupitelství ukazuje, jak se u devátého pilíře přetrhl jeden ze svazků lan pokrytý betonem. Hned poté se k zemi řítí kusy mostovky z obou stran pilíře, který spadne jako poslední.

Mezi kusy padajícího mostu jsou na počátku patrné vozy s rozsvícenými světly - některé padají zároveň s mostovkou, dva se na chvíli vyhoupnou do vzduchu, protože v poslední chvíli vyjely po nakloněné konstrukci.

Zbytek Morandiho mostu v Janově

Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Někdejší provozovatel mostu, společnost Autostrade per l'Italia, v reakci uvedla, že podle jejích technických konzultantů video „příčinu zřícení neozřejmuje“ a „neukazuje všechny základní komponenty mostu“. Příčiny dále zjišťují techničtí konzultanti společnosti.

Minulý pátek byly odstřeleny zbývající dva pilíře konstrukce a odstartovalo budování nového. Stavbu vede místní rodák, architekt Renzo Piano, který se těší mezinárodnímu renomé.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Odstřel trosek pilířů mostu v Janově

Video: AP/Reuters

Podle listu La Stampa by se nový most měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. Piano pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma. Změnit se má také prostor pod mostem. Plánuje se vznik zcela nové čtvrti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků