Hlavní obsah
 

Janov dva roky od zřícení starého otevřel nový most

Dva roky po zřícení původního mostu v Janově v pondělí večer otevřeli nový. Na slavnostní ceremonii nechyběli italští politici včetně premiéra Giuseppe Conteho a prezidenta Sergia Mattarelly. Slavnostní otevření mostu bojkotovaly rodiny obětí.

 
Janov dva roky od zřícení starého otevřel nový most

Politici už dříve vzdali hold všem, kteří na stavbě pracovali i ve chvíli, kdy byla země těžce zasažena nákazou koronavirem. „Z rány, kterou je stále obtížné léčit, vychází symbol nové Itálie,“ napsal na Facebook premiér Giuseppe Conte. Krátce před zahájením slavnosti se střídal déšť se sluníčkem, na obloze byla vidět i duha.

V Kanově otevřeli nový most

Foto: Antonio Calanni, ČTK/AP

Konstrukci o 18 pilířích navrhl architekt Renzo Piano (82). Práce nepřerušila ani epidemie koronaviru. Pro běžný provoz by se měl most otevřít v polovině týdne.

„Doufáme, že tímto dnem se nezapomene na všechny oběti. Musí být soud,“ prohlásila Egle Possettiová z výboru pro postižené tragédií. Vyšetřování pádu mostu zatím nebylo uzavřeno. Nejpravděpodobnějším důvodem zřícení jedné z nejvytíženějších mostních konstrukcí v zemi byla špatná údržba.

Most se zřítil 14. srpna 2018, v troskách zahynulo 43 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků