Hlavní obsah

Italové vyšli do ulic demonstrovat proti Prodiho vládě

Desítky tisíc příznivců bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a jeho konzervativních spojenců vyšly v sobotu do centra Říma na celostátní demonstraci opozice proti vládě současného ministerského předsedy Romana Prodiho a jejímu návrhu rozpočtu na příští rok.

Italové vyšli do ulic demonstrovat proti Prodiho vládě

Sám Berlusconi, zakladatel největší italské strany Forza Italia, se rozhodl protestů zúčastnit, přestože byl minulou neděli hospitalizován kvůli náhlé slabosti a musel zůstat až do středy v nemocnici.

"Berlusconi je ve skvělé formě. Je to bojovník, jako Rocky. Jen byste v koutku duše pomysleli, že už s ním nelze počítat, hned se vrátí a zvítězí," řekl v rozhovoru pro italskou televizi na adresu sedmdesátiletého mediálního magnáta jeho mluvčí Paolo Bonaiuti.

Berlusconiho strana a její partneři svolali celostátní demonstraci na protest proti plánovanému zvýšení daní a škrtech v rozpočtu na rok 2007, který předložila Prodiho vláda, opírající se i o komunisty. Pravicové strany trvají na tom, že politika Prodiho středolevé koalice zemi škodí a sám Berlusconi se označil za zachránce Itálie a její demokracie před komunisty.

"Více daní, méně svobody" či "Ne daním, které ničí zaměstnanost" zněla některá z hesel, které s sebou mají demonstrující na transparentech. Římská policie odhaduje, že demonstrace se účastní kolem 80 000 přívrženců opozice, napsala agentura AP. Bývalý ministr spravedlnosti a Berlusconiho přítel Roberto Calderoli však očekává až milion protestujících.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků