Hlavní obsah

Irští republikáni se dohodnou o Ulsteru, uznají severoirskou policii

Irská republikánská strana Sinn Féin ve středu naznačila, že je připravena k ústupkům v zájmu dohody o Severním Irsku, o níž se jedná ve skotském St. Andrews za předsednictví premiéra Tonyho Blaira a irského ministerského předsedy Bertieho Aherna. Je ochotna akceptovat novou severoirskou policii.

Irští republikáni se dohodnou o Ulsteru, uznají severoirskou policii

Sinn Féin až dosud odmítala vyslovit podporu nové severoirské policii. Předseda strany Gerry Adams v předvečer zasedání řekl, že podporuje fungování policie a vládu práva. Zdůraznil nicméně, že jeho podpora policii je závisí na tom, že policisté nebudou podléhat politickému řízení.

Republikáni považují strážce pořádku za politický nástroj protestantské většiny, který postupoval v minulosti výhradně proti nim. Policie ovšem prošla reformami a podle Londýna už představuje nepolitickou složku.

Dohoda musí být uzavřena do listopadu

Uznání policie ze strany Sinn Féin patří k hlavním podmínkám pokroku na jednání, které bude v St. Andrews pokračovat do pátku. Druhou stranou mince je souhlas Demokratické unionistické strany (DUP) s tím, že lidé ze Sinn Féin mohou společně s jejími představiteli zasednout v provinční vládě.

Předák DUP Ian Paisley na to odmítá přistoupit. Zdůvodňuje to tím, že Sin Féin se nevzdala terorismu. Jako dlouholetý odpůrce republikánů si neumí představit, že by s nimi zasedl v kabinetu.

Londýnská a dublinská vláda daly DUP a Sin Féin ultimátum, aby se dohodly do 24. listopadu. Ministr pro Severní Irsko Peter Hain včera potvrdil, že pokud do toho dne nebude "stoprocentní dohoda", zavře severoirský parlament a poslanci přijdou o své platy. "Už čtyři roky jsou placeni za to, že neplní své povinnosti," řekl Hain. "Je to jediná skupina lidí, která dostává peníze za to, že nepracuje."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků