Hlavní obsah
Alastair Campbell přichází vypovídat před komisi prošetřující útok na Irák. Foto: Andrew Winning, Reuters

Invaze do Iráku nebyla legitimní, tvrdí holandská vládní komise

Americko-britská invaze v Iráku v roce 2003 nebyla podle nezávislé nizozemské komise z hlediska mezinárodního práva legitimní. "Rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Iráku z 90. let neposkytovaly k intervenci mandát," uvedla komise ve zprávě, kterou v úterý předala nizozemské vládě.

Alastair Campbell přichází vypovídat před komisi prošetřující útok na Irák. Foto: Andrew Winning, Reuters
Invaze do Iráku nebyla legitimní, tvrdí holandská vládní komise

Komise byla z vládního podnětu zřízena loni v únoru na základě tlaku nizozemských politiků, kteří pochybovali o oprávněnosti politické podpory invazi. Vláda ji zdůvodňovala tím, že Bagdád porušoval rezoluce Rady bezpečnosti a také hrozbou zbraní hromadného ničení z irácké strany.

Blairův mluvčí hájil premiéra

Bývalý tiskový mluvčí bývalého britského premiéra Blaira Alastair Campbell naopak při svém úterním slyšení v Londýně před Výborem pro vyšetřování okolností irácké války Tonyho Blaira a jeho rozhodnutí hájil, přestože existence zbraní hromadného ničení nebyla prokázána.

Irácké zbraně hromadného ničení představovaly pro Blaira "skutečnou hrozbu", s níž je třeba se vypořádat. Ta se podle Campbella zvýšila útoky z 11. září 2001, i když s nimi neměl Irák nic společného. Campbell podle svých slov nikdy nepochyboval, že po invazi budou tyto zbraně v Iráku nalezeny a bylo pro něj "velmi obtížné" se vyrovnat s tím, že tomu tak nebylo.  

Postavil se také za kontroverzní vládní memorandum z roku 2002, podle něhož byl Irák s to nasadit zbraně hromadného ničení během 45 minut.

Campbell současně uvedl, že Tony Blair neustupoval naléhání George Bushe zahájit útok na Irák a do poslední chvíle před invazí dával přednost diplomatickému řešení. Doufal, že se podaří Irák odzbrojit na základě rezoluce OSN. Válku viděl jako poslední možnost poté, co selžou diplomatická jednání.

V Bagdádu zajistili stovky kilogramů výbušnin

Válka klid do Iráku zatím nepřinesla, země je rozdělena a stále zmítána násilím. V úterý irácká policie zatkla 25 osob a zabavila 200 kilogramů plastické trhaviny, stejné množství trinitrotoluenu a 60 kusů dalších druhů výbušnin i značné množství dusitanu amonného používaného pro výrobu výbušnin. Razie byla provedena na základě informace, že se chystá další útok na vládní instituce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků