Hlavní obsah
 

Idomeni je novodobé Dachau, prohlásil na místě šokovaný řecký ministr vnitra

Uprchlický tábor v Idomeni na řecko-makedonské hranici je novodobý koncentrační tábor Dachau, prohlásil v pátek řecký ministr vnitra Panagiotis Kouroumblis, když místo osobně navštívil. Byl šokovaný bídou a situací lidí, kteří na hranicích přežívají. Poté, co země podél takzvané balkánské cesty uzavřely hranice a zavedly strop pro přijetí migrantů, uvízlo na hranicích kolem 12 tisíc lidí.

 
Idomeni je novodobé Dachau, prohlásil na místě šokovaný řecký ministr vnitra

”Idomeni, to je novodobé Dachau, výsledek logiky uzavřených hranic,“ řekl Kouroumblis při návštěvě tábora. Bída, kterou v táboře viděl, ho šokovala a řekl, že to je jako „rána do břicha".

Déšť, bláto, špína, chlad. Tak vypadá Idomeni. Hororovou situaci popisuje také zdravotní sestra Lucy Pittová z britského Brightonu, která v Idomeni pomáhá jako dobrovolník.

„Lidé jsou promrzlí. Věci mají mokré, ve stanech je chladno a vlhko. Protože místo není žádný oficiální tábor, ale provizorium, neexistují tu toalety,“ popsala situaci listu Die Welt Pittová.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti strávili další noc v táboře Idomeni

Video: Reuters

Kvůli dešti a chladu trpí lidé především záněty průdušek, záněty středního ucha, vysokými teplotami a dýchacími problémy. V táboře uvízlo mnoho dětí a žen, mezi nimi jich je spousta ve vysokém stupni těhotenství.

„Slyšela jsem o případu, kdy žena potratila, a jsem přesvědčená, že to bylo kvůli tomu, že uvízla v tomto táboře,“ řekla Pittová. Spolu s dalšími dobrovolníky se snaží nemocné ošetřovat a rozdávat jim léky a antibiotika.

V otřesných podmínkách tábora Idomeni žije 12 tisíc lidí.

Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

V Řecku uvízlo na 46 tisíc migrantů

Celkem už v Řecku kvůli uzavření hranic na Balkáně uvízlo na 46 tisíc migrantů, uvedl v pátek vládní krizový štáb. Kolem 7300 čeká na ostrovech na převoz na pevninu. Dalších 13 600 lidí je v Aténách a 12 tisíc v Idomeni.

Z Turecka proudí do Řecka další běženci. Během pátku jich z ostrovů Lesbos a Chios do aténského přístavu Pireus dorazilo dalších 640.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků