Hlavní obsah
 

Hongkongskou ministryni v Londýně napadl a zranil rozzuřený dav

Ministryni spravedlnosti Hongkongu Teresu Chengovou ve čtvrtek večer v Londýně napadl rozzuřený dav. Podle informací čínské ambasády, na kterou se odvolává deník The Guardian, političku na ulici lidé povalili na zem a přivodili jí zranění ruky. Čínská strana už vznesla oficiální stížnost a požaduje řádné prošetření incidentu.

 
Hongkongskou ministryni v Londýně napadl a zranil rozzuřený dav

"(Chengová) byla obklíčena a napadena desítkami protičínských aktivistů, kteří usilují o nezávislost Hongkongu," uvedla čínská ambasáda v prohlášení. "Incident ukazuje, že tito lidé přenášejí své násilné chování nyní i do zahraničí," dodalo velvyslanectví.

Podle agentury Reuters napadla Chengovou skupina demonstrantů, kteří na ni křičeli, že je "vražedkyně", a kritizovali ji za "ostudné chování".

Hongkongská vláda uvedla, že ministryně Chengová utrpěla při incidentu "vážnou tělesnou újmu". Čína předložila Británii oficiální stížnost a vyzvala britské úřady, aby pohnaly viníky ke spravedlnosti. Britská policie sdělila, že případ vyšetřuje, zatím ale nezadržela žádné podezřelé.

Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na páteční tiskové konferenci obvinil Británii, že demonstrace v Hongkongu rozdmýchává. "Britští politici již delší dobu zamlčují násilné a ilegální chování (demonstrantů) v Hongkongu a jsou v přímém kontaktu s účastníky protičínských nepokojů... Pokud Británie nezmění své chování a bude nadále přilévat oleje do ohně a podněcovat spory, stihne ji trest," řekl Keng.

Půl roku nepokojů

Informace o napadení ministryně přichází v době, kdy čínským Hongkongem, který se na centrální vládě těší částečné autonomii, již téměř půl roku zmítají demonstrace doprovázené nepokoji a násilnými střety protestujících s policií.

Při demonstracích v Hongkongu v posledních dnech zemřeli dva lidé. Jedním z nich je student, který při zásahu policistů slzným plynem spadl ze střechy krytého parkoviště. Druhý mrtvý je sedmdesátiletý člen úklidové čety, kterého podle hongkongských úřadů zasáhla do hlavy cihla hozená z davu maskovaných demonstrantů. Mezi vážně zraněnými je 21letý mladík, kterého podle videonahrávky zveřejněné na internetu policista z těsné blízkosti zasáhl do břicha výstřelem z pistole.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků