Hlavní obsah

Havel: Sarkozy mluví rychleji, než myslí

Bývalý český prezident Václav Havel současného šéfa francouzského státu Nicolase Sarkozyho příliš nešetří. Říká o něm, že má tendenci mluvit rychleji než myslet. Havel to řekl pro sobotní vydání italského deníku La Stampa, a to v souvislosti s kritikou Paříže směřující proti americkému protiraketovému deštníku v Evropě.

Havel: Sarkozy mluví rychleji, než myslí

"Neznám ho osobně, ale povšiml jsem si, že Sarkozy má tendenci rychleji mluvit než myslet. Připomíná mi Edouarda Daladiera, šéfa francouzské vlády, který podepsal mnichovskou dohodu v roce 1938," uvedl Havel.

Bývalý český prezident svůj názor na hlavu francouzského státu doložil připomenutím toho, že Nicolas Sarkozy "učinil krok zpět, pokud jde o jeho nešťastná vyjádření v Nice", kde jednal s ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem.

Sarkozy: štít evropské bezpečnosti nepomůže

Sarkozy 14. listopadu po summitu Evropské unie a Ruska v Nice na jihu Francie vyzval Moskvu a Washington, aby přestaly hrozit rozmístěním raket a protiraketového deštníku, což vyvolalo pobouření na české straně. Zřízení amerického protiraketového systému v Evropě by podle něj „evropské bezpečnosti nijak nepomohlo“.

 

Sarkozy Medvěděva požádal, aby rozhodnutí o umístění raket v enklávě zvrátil a počkal do konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v květnu 2009. Podle Sarkozyho je v tomto ohledu zásadní vést dialog.

Poté se na summitu G20 ve Washingtonu Sarkozy k tomuto tématu vrátil a prohlásil, že si každá země může svobodně rozhodnout o tom, zda se protiraketovým deštníkem opatří či nikoli.

Americký protiraketový štít v Evropě
USA plánují umístit svůj radar v ČR a rakety v Polsku. Rusko se tím cítí ohroženo a varuje, že to naruší rovnováhu sil v Evropě. Moskva odvetou pohrozila rozmístěním raket Iskander u Kaliningradu

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků