Hlavní obsah
Oděský gubernátor Michail Saakašvili Foto: Natia Papavadze/Pool, Reuters

Gubernátor Oděsy Saakašvili omylem prozradil tajné informace o armádě

Gubernátor jihoukrajinského města Oděsa, bývalý gruzínský prezident, Michail Saakašvili rozladil velení ukrajinských ozbrojených sil, když na internetu nechtěně prozradil tajné vojenské informace. Informovala o tom ve středu ukrajinská média.

Oděský gubernátor Michail Saakašvili Foto: Natia Papavadze/Pool, Reuters
Gubernátor Oděsy Saakašvili omylem prozradil tajné informace o armádě

Saakašvili, který má velmi dobré vztahy s prezidentem Petrem Porošenkem, navštívil v polovině ledna oděský armádní prapor Štorm na pozicích v zóně protipovstalecké operace u Mariupolu. To samo o sobě problém není, potíže ale nastaly, když na svém facebookovém účtu zveřejnil více než pětiminutový sestřih videozáznamu se záběry z cesty.

Na videu jsou totiž utajované věci, jež by protivník - proruští separatisté - vidět neměl. Například místa dislokace jednotky, obličeje vojáků, jejich výzbroj, podmínky a podobně.

Poradce ministra vnitra Zorjan Škirjak podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Saakašvili tím příslušníky praporu vystavil nebezpečí. Okolnosti incidentu podle něj musí vyjasnit kontrašpionáž a vojenská rozvědka.

Značně rozladěný mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko si předtím postěžoval, že zveřejnění videa bylo "naprosté vyzrazení ukrajinských pozic". Zároveň dodal, že už začalo vyšetřování.

Saakašviliho povolal Porošenko předloni do svého týmu jako jednoho z prominentních cizinců, kteří mají pomoci vyvést Ukrajinu z krize. Gruzínský exprezident se ale nemá příliš v lásce s premiérem Arsenijem Jaceňukem a o víkendu Porošenka vyzval k zásadním změnám v kabinetu, jež by měly vyřešit současnou vládní krizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků