Hlavní obsah
Gruzínský prezident Michail Saakašvilli. Foto: Irakli Gedenidze, Reuters

Gruzie zrušila válečný stav, v některých oblastech vyhlásila výjimečný

Gruzínský parlament ve středu odvolal válečný stav v zemi, který byl vyhlášen 9. srpna v prvních dnech konfliktu s Ruskem, ale v některých regionech vyhlásil výjimečný stav. Pro zrušení válečného stavu se podle mluvčí parlamentu poslanci vyslovili jednomyslně.

Gruzínský prezident Michail Saakašvilli. Foto: Irakli Gedenidze, Reuters
Gruzie zrušila válečný stav, v některých oblastech vyhlásila výjimečný

Mluvčí upřesnila, že zákonodárný sbor vyhlásil výjimečný stav na území, kde jsou stále přítomné ruské okupační síly, včetně Abcházie a Jižní Osetie, separatistických regionů, které se vymkly kontrole Tbilisi.

Tanky a další ruské síly, jakož i kontingent asi 500 vojáků, jak tvrdí Moskva, jsou stále přítomné v takzvané nárazníkové zóně na území Gruzie podél demarkační linie se separatistickými regiony. Západ několikrát, a zatím marně, požadoval, aby se ruské síly stáhly do pozic, které zaujímaly před vypuknutím konfliktu.

Podle Rusů padlo v Osetii 70 příslušníků mírových sil

Válka Ruska proti Gruzii vypukla počátkem srpna, když ruské jednotky vpadly na gruzínské území. Předcházela tomu 7. srpna neúspěšná snaha Tbilisi získat vojensky znovu moc nad separatistickou Jižní Osetií.

Rusko po svém vítězství 26. srpna uznalo nezávislost dvou gruzínských proruských regionů, kromě Jižní Osetie ještě Abcházie. Tento krok vyvolal na Západě vlnu kritiky a nesouhlasu. Rusko ale tvrdí, že Západ slepě podporuje Gruzii a nechce slyšet ruské argumenty, které Moskva ve prospěch uznání Jižní Osetie a Abcházie uvádí.

Rusko ve středu oznámilo, že v bojích s Gruzíny padlo více než 70 příslušníků ruských "mírových sil" v Jižní Osetii. "K dnešnímu dni z řad mírotvůrců zahynulo 71 lidí a 340 utrpělo zranění," uvedl hlavní vojenský prokurátor Sergej Fridinskij během videokonference z Vladikavkazu. Na odškodnění bylo dosud vyplaceno více než 100 milionů rublů (přibližně 68 milionů Kč).

Celkový počet obětí konfliktu různé zdroje odhadují až na několik tisíc, včetně údajně stovek gruzínských vojáků. Desítky tisíc lidí opustily své domovy.

Vývoj konfliktu

7. srpnaGruzie posílá do separatistického regionu Jižní Osetie armádu.
8. srpnaGruzínský prezident Michail Saakašvili oznámil, že většina Jižní Osetie „byla osvobozena“. Rusko posílá vojáky a slibuje ubránit obyvatele oblasti s ruskými pasy.
12. srpnaRuský prezident Dmitrij Medvěděv oznamuje, že nařídil zastavit vojenské operace proti Gruzii. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zahajuje vyjednávání o uzavření příměří.
15. srpnaGruzie přistoupila na dohodu zprostředkovanou Francouzi.
16. srpnaMedvěděv podepsal dohodu o příměří, ruská vojska ale vnikají hlouběji do gruzínského vnitrozemí a pokračují směrem k metropoli Tbilisi.
18. srpnaMoskva oznámila stahování z Gruzie, Tbilisi ji obviňuje, že klid zbraní nedodržuje.
20. srpnaAbcházie, další odštěpenecký region, požádala Rusko o uznání její samostatnosti. Rusko zmrazilo spolupráci s NATO.
26. srpnaRusko formálně uznalo Jižní Osetii a Abcházii jako nezávislé státy. NATO vyzývá k zachování územní celistvosti Gruzie a apeluje na ruské stažení z Gruzie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků