Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Stefanie Loos, Reuters

Freiberg vystavil Merkelové účet za migranty, dělá to téměř 20 miliónů

Saský Freiberg poslal kancléřce Angele Merkelové účet za integraci uprchlíků. Město podle primátora tímto způsobem upozorňuje na vysoké náklady obcí, které se musejí o migranty starat. Primátor Sven Krüger z SPD požaduje po Merkelové 736 200 eur (19,6 miliónu korun). Informovala o tom agentura DPA.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Stefanie Loos, Reuters
Freiberg vystavil Merkelové účet za migranty, dělá to téměř 20 miliónů

„Kancléřka vícekrát slíbila, že na financování uprchlické krize nebudou zvýšeny daně ani dluhy a že na obecní rozpočty nedopadne dodatečná zátěž. Právě to jí chci připomenout,” řekl sociálnědemokratický primátor na adresu předsedkyně vlády z Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Cílem účtu za integraci migrantů je podle něj také vyvolat o problému otevřenou diskusi. Krüger tvrdí, že požadovaná částka jsou výdaje, které město loni vynaložilo na integraci 1700 uprchlíků.

„Nejde mi jen o Freiberg nebo hlavně o peníze, ale zvláště o to, aby se konečně vedla upřímná a veřejná debata o tomto vysokém zatížení obcí,” dodal.

Migranti tvoří čtyři procenta obyvatel města

Freiberg patří k německým městům, která přijala nejvíce uprchlíků. „U nás teď žije 1700 žadatelů o azyl a uznaných uprchlíků – to odpovídá čtyřprocentnímu podílu na našem počtu obyvatel. V celostátním průměru je to jen asi jedno procento,” uvedl Krüger.

Freiberg jedná o svých nákladech i se saskou zemskou vládou. Setkání v této věci je plánováno na konec tohoto měsíce, sdělil mluvčí drážďanského úřadu premiéra východoněmecké spolkové země Sasko.

Do Německa za poslední dva roky přišlo téměř 1,2 miliónu žadatelů o azyl, které si jednotlivé spolkové země rozdělily podle svého počtu obyvatel a ekonomické výkonnosti. Kritici kdysi vstřícné imigrační politiky Merkelové se obávají, že za těmito lidmi mohou v dalších letech dorazit i statisíce členů jejich rodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků