Hlavní obsah

Finsko se přidalo k nekuřáckým zemím, další následují

Od začátku června platí ve většině finských barů, restaurací a kaváren zákaz kouření. Kuřáci si nyní smějí ve Finsku zapálit jen ve stovce větších barů, restaurací a kaváren, které dostaly dvouletou výjimku. Podle průzkumů nový zákon podporuje okolo 80 procent Finů.

Finsko se přidalo k nekuřáckým zemím, další následují

Přímé zákazy či limity omezující kouření ve veřejných uzavřených prostorách - obchodech, čekárnách, kinech, na nádražích, úřadech apod. - přijímá stále více zemí.

Příští týden se k nim připojí Estonsko, následovat bude 1. července Anglie. Na britských ostrovech je to ostatně už poslední "kuřácká" zóna. V Irsku se nekouří už čtyři roky a jednotlivé části Británie (Skotsko, Wales a Ulster) se do tažení zapojily během uplynulých 14 měsíců.

Podpora omezení roste, počty nekuřáků ne

Ne všude v Evropě jsou však protikuřácká omezení stejně přísná a někde platí nelogické výjimky - například v Rakousku je pokuta za neoznačení kuřácké zóny, ale ne za kouření samo. V Irsku se smí kouřit v univerzitních kolejích, ale nikoliv v budovách fakult.

Veřejnost - včetně kuřáků - omezování tohoto zlozvyku většinou podporuje. V Belgii je to například už 84 procent lidí.

BBC však upozornila na tragikomické paradoxy: ve Skotsku, kde je nutné vyjít z baru na ulici, když si kuřák chce zapálit, lehce stoupl počet kuřáků, protože pro nezapřisáhlého nekuřáka je podlehnutí svodu v takové speciální atmosféře "vyhnané" party kamarádů snazší. Podobně se tyto kuřácké pauzy před restauracemi odrazily přibývajícím množství nedopalků a pohozených prázdných krabiček na ulicích.

Pediatři zase pozorují růst počtu malých dětí s problémy pramenícími z toho, že jejich rodiče-kuřáci si nikotinový deficit nastřádaný během dne kompenzují silnějším kouřením doma, když zkrátka venku nesmějí. A zlatý věk prožívají paparazziové - už se nemusejí vloupávat do uzavřených nočních barů za mediálními hvězdami, protože i ty, chtějí-li si zakouřit, musí na chodník. Pochvalují si prý rovněž kuchaři, protože v restauracích stoupá zájem o konzumaci jídel.

USA řeší problém jinak

Odborníci v USA, kde kouří každý pátý dospělý, preferují jiný postup - motivovat kuřáky, aby výměnou za výhody s tabákem přestali.

Vlivný Institute of Medicine (OIM) navrhl, aby vedle zákazů a zavedení dalších daní hradily všechny zdravotní pojišťovny pojištěncům programy k odnaučení kouření. Tabák totiž podle OIM zabije ročně více Američanů než AIDS, alkohol, kokain, heroin, vraždy, sebevraždy, dopravní nehody a požáry dohromady.

Ve kterých zemích starého kontinentu si nesmíte zapálit ve veřejných prostorách
od kdy platí zákazvýjimky, či další omezení
BELGIE od ledna 2006 smí se v kavárnách, barech a na venkovních zahrádkách
BOSNA A HERCEGOVINA zákaz se nedodržuje
SKOTSKO od 26. března 2006
WALES od 2. dubna 2007
SEVERNÍ IRSKO od 30. dubna 2007
ANGLIE od 1. července 2007
ČERNÁ HORA od července 2004 zákaz platí i pro kina a školy
DÁNSKOod 15. srpna 2007 smí se jen v oddělených místnostech
ESTONSKO od 5. června 2007 smí se jen v oddělených místnostech s ventilací
FINSKOod 1. června 2007smí se jen ve speciálních kuřárnách
FRANCIEod února 2007 pro restaurace a bary platí přechodná pravidla
IRSKOod března 2004smí se ve věznicích, psychiatrických zařízeních, kolejích a klášterech
ITÁLIE od ledna 2005 smí se jen v oddělených místnostech s ventilací
KYPRsmí se v restauracích a barech, na pracovišti jen v kuřárnách
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků