Hlavní obsah
Předseda nové slovenské strany Dobrá volba Tomáš Drucker Foto: Marko Erd/SME, Profimedia.cz

Exministrova nová strana může zamíchat kartami na slovenské politické scéně

Na Slovensku vzniká pět měsíců před parlamentními volbami nová politická strana, která může zamíchat kartami na slovenské politické scéně. Nový projekt exministra vnitra a zdravotnictví Tomáše Druckera dostala název Dobrá volba.

Předseda nové slovenské strany Dobrá volba Tomáš Drucker Foto: Marko Erd/SME, Profimedia.cz
Exministrova nová strana může zamíchat kartami na slovenské politické scéně

Agentura Focus naměřila nové straně v září preference ve výši dvou procent a agentura AKO dokonce až 7,4 procenta. V době obou průzkumů nebyla nová strana ještě ani zaregistrována. Tento částečný úspěch pět měsíců před parlamentními volbami vyvolal efekt nabalující se sněhové koule, když se ke Druckerovi začali hlásit politici z jiných stran.

Přestup do Dobré volby z vládní strany Most-Híd oznámili například exministr obrany Martin Fedor, poslankyně Katarína Cséfalvayová i nováčci v politice jako rektorka policejní akademie Lucia Kurilovská a bývalá novinářka Anna Ghannamová.

Zájmy oligarchů

Server aktuality.sk upozornil, že Dobrá volba může být projektem, v němž se setkávají ambice Druckera a zájmy oligarchů. „Podle našich informací má mít podporu podnikatele Jozefa Brhela, který začínal v HZDS, později byl zmiňován jako ´akcionář Směru´. Podniká především v energetice a v IT sektoru,“ uvedl web.

Šéf další nové strany Za lidi exprezident Andrej Kiska vyslovil podezření, že Druckerova strana může být financována ze stejných peněz, z nichž byl placen Směr. Drucker byl v koaliční vládě kandidátem strany Směr-sociální demokracie.

„Směr dosluhuje. Tak, jako v roce 1998 dosluhovalo HZDS. Podnikatelé z pozadí vlády potřebují nový ´nosič´. V jistém smyslu ho může potřebovat i Směr, jako případného spojence,“ konstatoval server aktuality.sk.

Klíčem Pellegrini

Podle webu je pro Druckerovu stranu klíčové, zda se k ní přidá i premiér Peter Pellegrini. „Je vysoce pravděpodobné, že se tak dříve či později stane,“ uvedl server. Podle dostupných informací současný premiér prosazuje na kandidátku Směru své lidi a předseda strany expremiér Robert Fico zase své. „Pellegrini má už dnes bližší vztahy s Druckerem než s Ficem. Otázkou je, kdy se to prolomí a zlegalizuje,“ tvrdí web aktuality.sk.

Podle slovenských médií může Druckerova strana působit jako sběrný koš pro staré sponzory Směru, pro recyklované poslance i pro některé bývalé voliče Směru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků